2017 City of Melbourne Titles Race Report



Almost 300 drivers entered to race in this years 33rd running of the annual City of Melbourne Titles race meeting, held at the Go Kart Club of Victoria at the Corner of Todd Road & Cook Street, Port Melbourne on .

With the large number of drivers racing pit tents could be seen lined all the way up the main straight to the top of the hill and around the back straight, which provided a great buzz and atmosphere trackside. The pits was a hive of activity throughout the weekend and many spectators took up most of the viewing spots for a great look at all of the racing action.

The weather provided a variation of conditions for drivers across both days with rain hitting the circuit for a small part on Saturday and Sunday mornings, requiring many of the classes to run the wet tyres but as predicted this cleared away and allowed the finals to be held in warm and glorious sunny conditions which were perfect for Karting.

 


 

KA4 Junior Heavy class result

In the final of the KA4 Junior Heavy class #5 Jordyn Sinni would start out of pole along side #48 Nathan Skelton with #9 Nathan Williams starting 3rd.

Into turn 1 for the first time Williams got a fraction deep under brakes allowing the #85 kart of Dant’e Naselli to come down the inside, with Williams running out of road and taking to the grass on the exit falling towards to the back of the pack.

Once the race settled down Sinni had a great dual with Skelton with multiple passes at the end of the main straight, while Ballarat driver Jordan Malcolm was showing great speed in 3rd spot.

After the rough start Williams hadn’t yet given up on a good result and charged his way through the pack, setting the fastest lap of the race and eventually catching and passing Malcom and Sinni in the later stages to finish in 2nd position with Skelton taking the victory by 4.9 seconds ahead of Williams and Sinni 3rd.

Fastest Qualifier
#9 Nathan WILLIAMS (GKCV VIC) with a lap time of 53.578

KA4 Junior Heavy class 16 Lap Final Result

1 #48 Nathan SKELTON (GKCV VIC)
2 #9 Nathan WILLIAMS (GKCV VIC)
3 #5 Jordyn SINNI (GKCV VIC)
4 #35 Jordan MALCOLM (BALL VIC)
5 #96 Max WHITING (Hurr WA)
6 #95 Daniel HOOKWAY (STHW VIC)
7 #49 Liam HALL (GOUL VIC)
8 #85 Dant’e NASELLI (GEEL VIC)
9 #88 Kye CAVEDON (GKCV VIC)
10 #77 Matteo MIFSUD (GKCV VIC)
11 #11 Benjamin MOSS (GIPP , OAK VIC)
12 #28 Winston SMITH (GKCV VIC)
13 #19 Charlee ZAMMIT (GKCV VIC)
14 #23P Bastian MULLAN (GKCV VIC)

*Fastest Lap 44.328 by #9 Nathan WILLIAMS (GKCV VIC)

Full results for this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/GKCV/2017-08-12/KA4_Junior_Heavy

 

 


 

TaG 125 Restricted Medium class result

Continuing on his great form in this years Golden Power Series and victory from the red plate Australasian Kart Titles meeting at the Goulburn Valley Kart Club the #2 kart of Billy Westerveld (Rochester Kart Club) qualified 2nd behind GKCV member #77 Kris Janczuk but then went on to take out a clean sweep of victories over the weekend.

At the start of the final the #19 kart of Matthew De Stefano got an absolutely cracking start coming from about 3 rows back and sweeping around the outside of the field to take the lead out of turn one, his run though coming to an end on lap 12 with a DNF.

Westerveld claiming victory in the final, setting the fastest lap and winning by 6.6 seconds from 2nd placegetter GKCV member #89 Nikola Schmidt and Western Australian driver #6 Craig Ryan 3rd.

Fastest Qualifier
#77 Kris JANCZUK (GKCV VIC) with a lap time of 53.661

TaG 125 Restricted Medium class 16 Lap Final Result

1 #2 Billy WESTERVELD (ROCH VIC)
2 #89 Nikola SCHMIDT (GKCV VIC)
3 #6 CRAIG RYAN (Bunb WA)
4 #22 Daniel BROWN (GKCV VIC)
5 #9 Jackson GRIFFITH (ALB VIC)
6 #66 David STEWART (GKCV VIC)
7 #7 Liam BERNEVILLE-CLAYE (GKCV VIC)
8 #31 Charles ELLIOTT (E/LIONS VIC)
9 #88 Trent LEVI (GKCV VIC)
10 #17 Zachary MARSHALL (OAK VIC)
11 #19 Matthew DE STEFANO (GEEL VIC)
12 #77 Kris JANCZUK (GKCV VIC)
13 #18 Nigel OLDHAM (GKCV VIC)

*Fastest Lap 43.604 by #2 Billy WESTERVELD (ROCH VIC)

Full results for this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/GKCV/2017-08-12/TaG_125_Restricted_Medium

 

 


 

TaG 125 Restricted Heavy class result

There was a mix of drivers at the front of the TaG 125 Restricted Heavy class across the weekend with #73 Michael Angwin (GKCV) taking victory in heats 1 and 4, #8 Steven Kemp (GKCV/Gippsland) taking the win in heat 2 and Eastern Lions member #61 Brett Jenkin taking victory in heat 3.

In the final it was Angwin who took 1st, #82 Aldo Distefano (GKCV) 2nd and pole sitter #13 Joe Brancati (GKCV) with a good result in 3rd.

Fastest Qualifier
#13 Joe BRANCATI (E/LIONS VIC) with a lap time of 53.190

TaG 125 Restricted Heavy class 16 Lap Final Result

1 #73 Michael ANGWIN (GKCV VIC)
2 #82 Aldo DISTEFANO (GKCV VIC)
3 #13 Joe BRANCATI (E/LIONS VIC)
4 #69 Will JEFFORD (GEEL VIC)
5 #79 Patrick GARNER (GKCV VIC)
6 #29 Kris BRIGGS (GKCV VIC)
7 #8 Steven KEMP (GKCV, GIPP VIC)
8 #61 Brett JENKIN (E/LIONS VIC)
9 #94 Joseph CICCONE (GKCV VIC)

*Fastest Lap 44.507 by #73 Michael ANGWIN (GKCV VIC)

Full results for this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/GKCV/2017-08-12/TaG_125_Restricted_Heavy

 


 

KA3 Senior Medium class result

In the KA3 Senior Medium class it was Wimmera Kart Club member #20 Remo Luciani who started the weekend well taking victory in heat 1, Eastern Lions Kart Club driver #34 Daniel Webster taking victory in heats 2 and 3 and New South Wales driver #53 Dean O’Brien taking out heat 4.

In the final after a terrific scrap between half a dozen drivers for much of the race it would be #53 Dean O’Brien that would be seen crownedchampion winning at the line by .1 of a second ahead of another interstate driver in #46 Jackson Callow from Tasmania who took 2nd and #20 Remo Luciani setting the fastest lap and taking the final step of the podium. #34 Daniel Webster and #95 John Reynolds were also within a second of the winner at the finish.

Fastest Qualifier
#34 Daniel WEBSTER (E/LIONS VIC) with a lap time of 51.840

16 Lap Final Result

1 #53 Dean O’BRIEN (BATH NSW)
2 #46 Jackson CALLOW (LKC TAS)
3 #20 Remo LUCIANI (WIMM VIC)
4 #34 Daniel WEBSTER (E/LIONS VIC)
5 #95 John REYNOLDS (OAK, E/LIONS VIC)
6 #13 Aaron JACKSON (GKCV, E/LIONS VIC)
7 #7 Christopher THOMAS (OAK VIC)
8 #41 Justin BONACCI (GKCV VIC)
9 #19 Alex BAKER (WIMM VIC)
10 #44 Ben JENNINGS (Darw NT)
11 #31 Lukas JANEV (E/LIONS VIC)

*Fastest Lap 42.992 by #20 Remo LUCIANI (WIMM VIC)

Full results for this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/GKCV/2017-08-12/KA3_Senior_Medium

 

 


 

 

KA3 Senior Masters class result

After a rough weekend at Round 2 of the Victorian Kart Championship at Oakliegh for Phil Smith where he still claimed 2nd place overall in the championship, Smith got the kart hooked up well in the slippery conditions for qualifying taking pole by close to a second from his nearest rival #36 Rodney Capuano (Oakleigh) with #66 Ian Branson (Eastern Lions) 3rd fastest.

In the heats it would be Smith taking victory in heats 1 and 3, South Australian #26 David Rinaldi driving well to win heat 2 and Ian Branson taking heat 4.

In the final #66 Ian Branson went on to set the fastest lap and claim victory by a few seconds from #26 David Rinaldi with #4 Phil Smith home in 3rd.

Fastest Qualifier
#4 Phil SMITH (GKCV VIC) with a lap time of 52.785

16 Lap Final Result

1 #66 Ian BRANSON (E/LIONS VIC)
2 #26 David RINALDI (GKCSA SA)
3 #4 Phil SMITH (GKCV VIC)
4 #35 John PRINGLE (GKCV VIC)
5 #36 Rodney CAPUANO (OAK VIC)
6 #70 Malcolm MASON (BALL VIC)

*Fastest Lap 43.403 by #66 Ian BRANSON (E/LIONS)

Full results for this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/GKCV/2017-08-12/KA3_Senior_Masters

 

 


 

Cadet 12 class result

Fresh off his championship victory in this years Victorian Kart Championship #13 James Wharton continued his hot streak taking pole position.

In the heats however it would be his close rival and 2nd overall in this years championship Rochester driver #55 Fletcher Harris that would go on to take victory in all 4 heats, with Wharton 2nd in all heats apart from a DNF in heat 4.

In the final Harris continued on to take a sweep of the weekend with victory in the final 3.6 seconds ahead of a great scrap for 2nd that included local GKCV driver #17 Hugo Simpson and New Zealand driver #29 Liam Sceats putting in a great drive to finish 3rd, closely followed by New South Wales driver #6 Adrian Haak, #44 Christian Mansell and #69 Cody Maynes-Rutty.

Fastest Qualifier
#13 James WHARTON (E/LIONS VIC) with a lap time of 55.370

16 Lap Final Result

1 #55 Fletcher HARRIS (ROCH VIC)
2 #17 Hugo SIMPSON (GKCV VIC)
3 #29 Liam SCEATS (KA)
4 #6 Adrian HAAK (NSKC NSW)
5 #44 Christian MANSELL (NKRC NSW)
6 #69 Cody MAYNES-RUTTY (WKRC NSW)
7 #78 Jarrod HUGHES (IKC, TMBA QLD)
8 #56 Damon WOODS (OAK VIC)
9 #15 Christian COWIE (SGKC SA)
10 #92 Matthew DOMASCHENZ (GEEL VIC)
11 #66 Benjamin MUNRO (GKCV VIC)
12 #11 Louis SHARP (KA)
13 #23 Joseph FAWCETT (BALL VIC)
14 #16 Jesse LACEY (GKCV VIC)
15 #13 James WHARTON (E/LIONS VIC)
16 #82 Corbin BAILEY (GEEL VIC)
17 #12 Ethan BROWN (KA)
18 #14 Caleb SUMICH (Tige, Hurr, Bunb WA)
19 #21 Isaac WOODHOUSE (GKCV VIC)
20 #81 Tex STARR-MCKOY (GKCV VIC)
21 #25 Marcus PISANI (GKCV, GEEL VIC)
22 #51 Lucas QUATTROCCHI (GKCV VIC)
23 #76 Fraser CARR (GEEL VIC)
24 #34 Harrison DRAFFIN (GKCV VIC)
25 #49 Toby CALLOW (LKC TAS)
26 #22 Ethan BRIGGS (GKCV VIC)
27 #79 Mattia MARZELLA (GKCV VIC)
28 #39P James LODGE (GKCV, GEEL VIC)
29 #72 Ryan NEWBORN (GKCV VIC)
30 #4 Alexander CIRONE (GEEL VIC)
31 #77 Anton HORTIS (GKCV VIC)
32 #18 Sam WHITEFORD (GKCV VIC)
33 #7 Jack LAWSON (OAK VIC)

*Fastest Lap 45.660 by #13 James WHARTON (E/LIONS VIC)

Full results for this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/GKCV/2017-08-12/Cadet_12

 

#12 Ethan Brown heads out of turn 1 in the early stages of the Cadet 12 class final with #13 James Wharton in the background trying to make up ground after starting down the order for the final. Pic by Tim Francis

 

#69 Cody Maynes-Rutty (WKRC NSW) uses all of the road as he tries to chase down 2nd placed #17 Hugo Simpson (GKCV) in the early stages of the Cadet 12 final. Pic by Tim Francis

 

The Cadet 12 class pull up for weigh-in and scrutineering at the conclusion of their 16 lap final. Pic by Tim Francis

 

   

#55 Fletcher Harris (Rochester Kart Club) the 2017 City of Melbourne Titles Cadet 12 Class Champion! Pic by Tim Francis

 


 

KA3 Senior Light class result

After finishing with a strong 3rd place result in this years Victorian Kart Championship Geelong driver Matthew McLean set the fastest time in the damp qualifying session just over a tenth ahead of Oakleigh member and runner up in this years Victorian kart Championship #37 Jack Bell.

In the heats Mclean would take victory in all 4 heats, likewise for this years Victorian State Champ #94 James Sera 2nd in all heats with the #37 of Jack Bell 3rd in heats 1 and 2 and the red plate kart of this years Australasian Kart Champion local driver #43 Taine Venables taking 3rd in heats 3 and 4.

The final proved to be one of the best races of the day with the outside row of Sera and #38 Tommy Harradine (NSW) getting the best launch away at the start with Sera leading out of turn 1 ahead of McLean and Harradine.

It wasn’t long before Mclean was able to get a good run on Sera with the help of the draft down the main straight pulling out to take over the lead under brakes into turn 1 with Bell and Venables also in close pursuit.

As the race went on it was the kart of Jack Bell who had the speed passing all of the drivers ahead in the closing stages to come through to take the victory by .3 of a second from McLean 2nd with Sera in 3rd, Venables 4th and Harradine 5th also only 2 seconds off the win with Oakleigh driver #41 Michael Careless setting the fastest lap of the race in his way to 6th.

Fastest Qualifier
#1 Matthew MCLEAN (GEEL VIC) with a lap time of 50.351

16 Lap Final Result

1 #37 Jack BELL (OAK VIC)
2 #1 Matthew MCLEAN (GEEL VIC)
3 #94 James SERA (OAK, GEEL VIC)
4 #43 Taine VENABLES (GKCV VIC)
5 #38 Tommy HARRADINE (CDKC, NSKC NSW)
6 #41 Michael CARLESS (OAK VIC)
7 #69 Benito MONTALBANO (WKRC NSW)
8 #55 Jordan DUDFIELD (OAK VIC)
9 #59 Cameron MCLEAN (E/LIONS, OAK VIC)
10 #34 Jordan NICOLAOU (GKCV VIC)
11 #40 Bryce WOOLLARD (OAK VIC)
12 #66 Tayla HEATH (MGKC SA)
13 #85 Angelo MOUZOURIS (GKCV VIC)
14 #18 Jack MARTIN (OAK, E/LIONS VIC)
15 #26 Antonio CAFISO (OAK VIC)
16 #6 Adam PASEK (OAK VIC)
17 #14 Nikki WATSON (SGKC, BGKC SA)
18 #87 Jason SEVERINO (Grif NSW)
19 #8 Matthew MORRIS (E/LIONS VIC)
20 #67 Johnah SLATER (NWKC TAS)
21 #89 Wayne BOURKE (OAK VIC)
22 #12 Domenic ROMEO (GEEL VIC)
23 #21 Benjamin MOURITZ (OAK VIC)
24 #54 Mitchell CROKE (OAK VIC)

*Fastest Lap 41.936 by #41 Michael CARLESS (OAK VIC)

Full results for this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/GKCV/2017-08-12/KA3_Senior_Light

 

A big field of 24 KA3 Senior Light drivers make their way down the hill for the start of their final. Pic by Tim Francis

 

#94 James Sera leads the KA3 Senior Light class out of turn 1 in the final. Pic by Tim Francis

 

#37 Jack Bell points to his team and pumps his fist as he celebrates his 2017 City of Melbourne KA3 Senior Light class win. Pic by Tim Francis

 

#37 Jack Bell (OAK) the 2017 City of Melbourne Titles KA3 Senior Light Class Champion! Pic by Tim Francis

 


 

KA3 Junior class result

Fastest Qualifier
#93 Broc FEENEY (WKC QLD) with a lap time of 50.644

In qualifying it was Queensland driver #93 Broc Feeney who set the fastest time 1 tenth of a second ahead of local GKCV driver #38 Valentino Astuti with another Queenslander in #98 Taylah Agius 3rd fastest with newley crowned Victorian State Champion #12 Joshua Smith down in 8th and runner up #76 Christian Pancione 7th and 3rd place getter in this years championship #5 Jordyn Sinni 9th.

In the heats it would be Feeney taking the win in heat 1 and 2, Pancione fighting through to take out heat 3 and Joshua Smith likewise coming through the field over the weekend to take the win in heat 4. Jordyn Sinni had also worked his way to the front across the heats with 15th in heat 1, 9th in heat 2, 6th in heat 3 and 2nd in heat 2 which would see him start on the outside of the front row for the final next to Smith.

Into turn 1 of the final there was crash in the middle of the pack with Gippsland driver #96 Samuel Downing getting up on 2 wheels and collecting #38 Valentino Astuti with both resulting in a DNF.

Sinni was able to take the lead at the start but it was Smith who soon pulled out of the draft down the main straight to take over the lead and would go onto cross the line in 1st a second ahead of Sinni and Feeney third but a post race penalty would see Smith relegated to 3rd which meant this years City of Melbourne champion was Sinni.

16 Lap Final Result

1 #5 Jordyn SINNI GKCV VIC)
2 #93 Broc FEENEY (WKC QLD)
3 #12 Joshua SMITH (E/LIONS VIC)
4 #34 Cooper WEBSTER (GKCV VIC)
5 #95 Nathan WILLIAMS (GKCV VIC)
6 #28 Matthew HILLYER (OAK VIC)
7 #62 Tate FROST (LKC TAS)
8 #98 Taylah AGIUS (IKC, WKC QLD)
9 #76 Christian PANCIONE (OAK VIC)
10 #7 Angus WALLACE (WKRC, NSKC NSW)
11 #45 Lachlan DALTON (LKC TAS)
12 #36 Cody BURCHER (OKC NSW)
13 #97 Rhys KEMP (GIPP VIC)
14 #6 Thomas SMITH (GKCV, GEEL VIC)
15 #11 Hamish ALLAN (OAK VIC)
16 71 #Jonathon MARCUSSON (WKRC, CDKC, NSKC, NSW)
17 #88 Declan FOO (E/LIONS VIC)
18 #90 Ethan CHURCH (GEEL VIC)
19 #13 Ryan BETTESS (GKCV VIC)
20 #78 Connor GRIFFIN (LKC TAS)
21 #48 Nathan SKELTON (GKCV VIC)
22 #99 Ryan BENDER (Tige, Bunb WA)
23 #2 Amber MILLER (SGKC SA)
24 #17 Oliver MCNAUGHTOAK (VIC)
25 #38 Valentino ASTUTI (GKCV VIC)
26 #96 Samuel DOWNING (GIPP VIC)
27 #73 Kai UPITER (OAK VIC)

*Fastest Lap 41.811 by #12 Joshua SMITH (E/LIONS VIC)

Full results for this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/GKCV/2017-08-12/KA3_Junior

 

The KA3 Junior class final gets underway at the 2017 City of Melbourne Titles at the Go-Kart Club of Victoria. Pic by Tim Francis

 

Into turn 1 of the KA3 Junior final and there was crash in the middle of the pack with Gippsland driver #96 Samuel Downing getting up on 2 wheels and collecting #38 Valentino Astuti, both going out with a DNF. Pic by Tim Francis

 

Into turn 1 of the KA3 Junior final and there was crash in the middle of the pack with Gippsland driver #96 Samuel Downing getting up on 2 wheels and collecting #38 Valentino Astuti, both going out with a DNF. Pic by Tim Francis

 

    

#5 Jordyn Sinni (GKCV) the 2017 City of Melbourne Titles KA3 Junior Class Champion! Pic by Tim Francis

 


 

TaG 125 Heavy class result

In qualifying Portland driver #3 Adam King would set the fastest time 1 tenth ahead of local GKCV driver #35 Jason Pringle and this years Victorian State Champion #54 Aaron Hindle 3rd fastest.

In the heats after qualifying in 12th Queensland driver #68 Kris Walton (IKC, WKC) put in a great drive to come through to take victory in heat 1, 2nd in heat 2 and victory in heats 3 and 4, Pringle taking the victory in heat 2.

In the final Walton was able to build a gap from the start and went on to take the victory 1.7 second ahead of local GKCV driver #90 Daniel Richert who fought his way through while local #35 Jason Pringle finished 3rd 2.4 seconds off the win and setting the fastest lap of the race.

Fastest Qualifier
#3 Adam KING (PORT VIC) with a lap time of 51.050

16 Lap Final Result

1 #68 Kris WALTON (IKC, WKC QLD)
2 #90 Daniel RICHERT (GKCV VIC)
3 #35 Jason PRINGLE (GKCV VIC)
4 #3 Adam KING (PORT VIC)
5 #65 Joseph PASQUALE (GKCV VIC)
6 #76 Jonathan MCDONALD (STKC TAS)
7 #4 Scott KING (PORT VIC)
8 #2 Anthony CICCONE (GKCV VIC)
9 #6 Michael AMBELAS (GKCV VIC)
10 #82 Luke MCPHERSON (GEEL VIC)
11 #42 Justin CARLESS (OAK VIC)
12 #22 Mark RICHARDS (CCKC QLD)
13 #54 Aaron HINDLE (GEEL VIC)
14 #27 Benjamin MCMELLAN (GKCV VIC)
15 #46 Pieter FAULKNER (GKCV VIC)
16 #61 Ryan FELMINGHAMOAK (VIC)
17 #16 Mark GOODE (SGKC, BGKC, SA GKCSA)
18 #19 Stephen MARSHALLOAK VIC)
19 #66 Andrew QUINNGKCV VIC)
20 #33 Zach MORRISOAK VIC)
21 #80 Bjorn SCHULTHEISSGKCV VIC)
22 #31 Tony BREGONJENSKC NSW)
23 #14 Ashley SEWARDOAK VIC)
24 #15 Troy STONELKC TAS)
25 #5 Kyle KINGOAK VIC)
26 #97 Glenn CROXFORDGEEL VIC)
27 #12 Trent HARRISONGKCV VIC)
28 #17 Michael OSMONDCDKC NSW)

*Fastest Lap 41.705 by #35 Jason PRINGLE (GKCV)

Full results for this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/GKCV/2017-08-12/TaG_125_Heavy

Go Kart Club of Victoria and Karting Victoria officials working hard to make sure the meeting runs smoothly while Mitchell Mclellan from MMS Commentating supplies his excellent race commentary to the hundreds of people watching on trackside. Pic by Tim Francis

 

 

The 28 driver TaG 125 Heavy class take the starters lights and it is Portland District Karting Club driver #3 Adam King with his nose in front as they head into turn 1. Pic by Tim Francis

 

#68 Kris Walton (IKC / WKC QLD) the 2017 City of Melbourne Titles TaG 125 Heavy Class Champion! Pic by Tim Francis

 


 

Cadet 9 class result

Qualifying would see the red plate kart of Australasian champion #9 Caleb Spence (Gippsland / Oakleigh) set the fastest time ahead of South West driver #21 Rusty Ponting who was 3rd in this years Victorian State Championship 2nd fastest, with Victorian State Champion runner up #94 Cadel Ambrose 3rd fastest.

In the heats Ponting won heat 1, Ambrose victory in heats 2 and 3 and Lewis Francis fought his way to the front across the heats to win heat 4.

In the final the 3 drivers of Francis, Ponting and Ambrose were able to break away from the pack and ran nose to tail for the majority of the race. Heading into the later stages it was Ambrose who hit the front and at the start of the final lap Francis was able to pull out of the draft and get down the inside of Ambrose heading into the corner, with a small amount of contact as the karts touched at the apex which resulted in Ambrose losing his momentum and falling back to 3rd with Francis going on to take victory, Ponting 2nd and Ambrose in 3rd.

Fastest Qualifier
#9 CALEB SPENCE (GIPP, OAK VIC) with a lap time of 55.792

16 Lap Final Result

1 #33 Lewis FRANCIS (GKCV OAK VIC)
2 #21 Rusty PONTING (STHW VIC)
3 #94 Cadel AMBROSE (OAK E/LIONS VIC)
4 #40 Harry ARNETTBEN (VIC)
5 #8 Kristian JANEV (E/LIONS VIC)
6 #85 Tyce HODGE (GEEL VIC)
7 #36 Thomas SCHMIDT (GEEL VIC)
8 #2 Ben HOLLIDAY (SGKC GKCSA SA)
9 #46 Peter BOUZINELOS (GKCV VIC)
10 #9 CALEB SPENCE (GIPP OAK VIC)
11 #17 Stefan KARAJCIC (GKCV VIC)
12 #23 Jaxson BURNS (WKC IKC QLD)
13 #24 Zach FINDLAY (GEEL VIC)
14 #3 Leo IANNELLA (GKCSA SA)
15 #31 Jenson BURNS (WKC IKC QLD)
16 #52 Charlie EVANS (MGKC SA)
17 #68 Max WALTON (IKC WKC QLD)
18 #6P Cooper STAPLETON (OAK GKCV VIC)
19 #14 Toby DVORAK (OAK VIC)
20 #77P Jackson STONE (GKCV VIC)

*Fastest Lap 46.808 by #94 Cadel AMBROSE (OAK, E/LIONS VIC)

Full results for this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/GKCV/2017-08-12/Cadet_9

 

It was the young drivers turn to take to the track in the 20 driver Cadet 9 class as they storm into turn 1 at the start of their final race. Pic by Tim Francis

   

A Cadet 9 train of karts head up into turn 2 in the early stages of their final. Pic by Tim Francis

Heading into the later stages of the Cadet 9 class final it was #94 Ambrose who hit the front and at the start of the final lap #33 Francis was able to pull out of the draft and got a run down the inside of Ambrose heading into the corner, with the karts just narrowly touching at the apex which resulted in Ambrose losing his momentum and falling back to 3rd while Ponting capitalised, with Francis going on to take victory with #21 Ponting 2nd and Ambrose 3rd in what was some exciting racing put on by the young drivers. Pic by Tim Francis

#33 Lewis Francis (GKCV / OAK) the 2017 City of Melbourne Titles Cadet 9 Class Champion! Pic by Tim Francis

 


 

KA4 Junior Light class result

Qualifying would see this years newly crowned Victorian State Champion #18 Jay Hanson (Eastern Lions/Geelong) set the fastest time by the smallest of margin .036 of a second ahead of Portland driver #26 Kai Allen and local driver #44 Jack Pennacchia in 3rd 2 tenths back.

In the heats Allen would be pushed back to finish 15th in heat 1 but returned to the front taking victory in heat 2, 2nd in heat 3 and victory again in heat 4. Local driver and Australasian red plate winner Jai Stephenson stormed his way through the field to take the win in heat 1 after qualifying 14th.

The final would see Allen start from pole with the #94 kart of Oakleigh driver Kobi Williams on his outside and at the start Hanson would slot into position 2 but Williams would soon get a run getting back to 2nd and then over taking Allen into turn 1 for the lead with the 3 drivers going on to have a great battle for the majority of the race. At the finish line the victory would go to #26 Kai Allen .5 of a second ahead of #94 Kobi Williams 2nd and #18 Jay Hanson 3rd 8tenths of a second off the win.

Fastest Qualifier
#18 Jay HANSON (E/LIONS, GEEL, VIC) with a lap time of 47.854

16 Lap Final Result

1 #26 Kai ALLEN PORT (VIC)
2 #94 Kobi WILLIAMS (OAK VIC)
3 #18 Jay HANSON (E/LIONS, GEEL VIC)
4 #48 Blake PURDIE (SGKC SA)
5 #25 Corey HERBERTSON (PORT VIC)
6 #23 Jai STEPHENSON (GKCV VIC)
7 #37 Samuel CHRISTISON (NSKC NSW)
8 #61 Reef MCCARTHY (GKCV VIC)
9 #30 Jobe STEWART (PORT VIC)
10 #50 Thomas DIXON (GKCV VIC)
11 #66 Tiana PATERSON (GKCV VIC)
12 #20 Reuben GOODALL (SGKC SA)
13 #95 Joshua D’AMBROSIO (OAK VIC)
14 #44 Jack PENNACCHIA (GKCV VIC)
15 #55 Stirling ANGUS (GKCV VIC)
16 #67 Cooper JOHNSTONE (GKCV VIC)
17 #10 Nerinda BEARD (WARRN, STHW VIC)
18 #47 Steven TSESMELIS (OAK VIC)
19 #76 Emerson HARVEY (GKCV VIC)
20 #88 Johnny HILL (GKCV VIC)
21 #64 Logan DIXON (CHKC TAS)
22 #6 Tyson PHEGAN (LKC TAS)
23 #99 Jay RACOVALIS (GEEL VIC)
24 #27 Jesse KEELING (STKC TAS)
25 #80 Nicholas SACCO (E/LIONS VIC)
26 #4 Kacey MANN (GKCV VIC)
27 #11 Joshua KERINPMKC (NSW)
28 #14 Ethan WYLLIE (NWKC TAS)
29 #71 Bronson BOULT (MGKC SA)
30 #2 Zac CRICHTON (NKRC, NSKC NSW)
31 #8 Jackson LEE (E/LIONS VIC)

*Fastest Lap 43.170 by #26 Kai ALLEN (PORT VIC)

Full results for this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/GKCV/2017-08-12/KA4_Junior_Light

The lights go out and their under way in the 16 lap final of the 31 driver KA4 Junior Light class. Pic by Tim Francis

#26 Kai Allen (Portland) the 2017 City of Melbourne Titles KA4 Junior Light Class Champion! Pic by Tim Francis

 


 

TaG 125 Restricted Light class

In qualifying local GKCV driver #4 Louis Rutledge set the fastest time just .068 of a second ahead of Geelongs #88 Anthony Mrhar with Ballarat driver #19 Brock Rae also just .069 off pole in 3rd.

Louis Rutledge would take the win in heat 1, Brock Rae victroy in heat 2, the #42 kart of Geelong driver Lachlan Hill took out heat 3 and Rochester driver, Victorian State Cup and Australasian Kart Champion #7 Gerry Westerveld taking the victory in heat 4.

In the final Westerveld would lead from start to finish, taking victory by 9 seconds, Geelong driver Lachlan Hill started in 2nd and came home in 2nd and local P Plate driver #66P Craig Munro put in an outstanding drive after qualifying 25th, he drove well through the heats and eventually finished 3rd in the final, an outstanding effort for a P plater at such a big meeting.

Fastest Qualifier
#4 Louis RUTLEDGE (GKCV VIC) with a lap time of 45.428

16 Lap Final Result

1 #7 Gerry WESTERVELD (ROCH VIC)
2 #42 Lachlan HILL (GEEL VIC)
3 #66P Craig MUNRO (GKCV VIC)
4 #5 Michael CLEMENTE (GEEL VIC)
5 #15 Liam HUNTER (GKCV VIC)
6 #88 Anthony MRHAR (GEEL VIC)
7 #4 Louis RUTLEDGE (GKCV VIC)
8 #98 Andrew SOTIROPOULOS (OAK VIC)
9 #58 Harry WARD (STKC TAS)
10 #13 Alexander GRUTTERIA (GEEL VIC)
11 #23P Antonio MOLLUSO (GKCV VIC)
12 #19 Brock RAE (BALL VIC)
13 #22 Logan DOCKETT (WKRC NSW)
14 #73 Adam THOMPSON (GKCV VIC)
15 #32 Clint HOBBS (GKCV VIC)
16 #87P Cai ALLEN (GKCV VIC)
17 #12 Matthew DUNCAN (OAK VIC)
18 #2P Matthew YAP (OAK VIC)
19 #34 Jamie DRAFFIN (GKCV VIC)
20 #99 David MENZEL (GEEL VIC)
21 #10P Benjamin BIZZARRI (GKCV VIC)
22 #35P Benjamin SHAW (OAK VIC)
23 #31 Cody MUNRO (GKCV VIC)
24 #20 George EVGENIADIS (GKCV VIC)
25 #41 Joshua DE STEFANOGEEL (VIC)
26 #26 Andrew DRAFFINGKCV (VIC)
27 #52 Peter BENINCAGKCV (VIC)
JPC Engineering

*Fastest Lap 42.516 by #7 Gerry WESTERVELD (ROCH VIC)

Full results for this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/GKCV/2017-08-12/TaG_125_Restricted_Light

 

he 27 kart field of TAG 125 Restricted Light class head into turn 1 for the first time in their 16 lap final lead away by Rochester Kart Club member #7 Gerry Westerveld. Pic by Tim Francis

 

#7 Gerry Westerveld (Rochester Kart Club) the 2017 City of Melbourne Titles TAG 125 Restricted Light Class Champion! Pic by Tim Francis

 


 

TAG 125 Light class result

A huge field of 49 drivers had entered for the TaG 125 Light class for this meeting which meant that 2 divisions would race across the heats to decide who would take their place at the start of the 36 driver final.

In qualifying 1 second covered the top 25 drivers with newly crowned Victorian State Champion #94 Bradley Jenner (GKCV) setting the fastest time 1.84 tenths of a second head of local GKCV driver #14 Leigh Nicolaou and GKCV driver #52 Matthew Beninca 3rd fastest.

For the final Jenner would start out of pole, with local GKCV driver #15 Matthew Wall on his outside, #14 Leigh Nicolaou starting 3rd, #96 David Sera out of p4, supercar driver Nic Percat having a consistent run in the heats with 4th and 5th finishes starting the final from p5 and local driver #52 Matthew Beninca starting 6th.

After Karting Victoria President Russell White spotted a spots a nose cone clamp down into turn 1, he cleaned it up and made sure the surface for perfect for the start and after the 3rd attempt the race was underway and it was the the outside row of Wall and Sera who got the best launch with Jenner dropping back to 3rd into turn 1.

Sera lead Wall in the opening laps but soon Wall was able to get a run down the main straight and overtook Sera heading into turn 1 and on the next lap Jenner repeated the move and took over 2nd place with Sera dropping back to 4th behind Nicolaou.

By lap 5 the closeness of the drivers in this class could be seen by the almost 20 kart train of drivers making their way down the main straight but soon Wall, Jenner, Nicolaou, Sera and Beninca would start to pull a small margin on the field and Jenner would be back in the lead and Wall dropping to 3rd behind Nicolaou.

At mid race Beninca would find himself in a spin while battling for 5th position rejoining but dropping to the back of the field.

For the remainder of the race Jenner was able to maintain a single kart length over Nicolaou and went on to take the victory 2 tenths ahead of Nicolaou who set the fastest lap of the race, Wall finishing in 3rd just 5 kart lengths back, Sera in 4th 1.9 seconds away from the lead and South Australian Morgan Feast made up few positions in the final to come home in 5th.

Fastest Qualifier
#94 Bradley JENNER (GKCV VIC) with a lap time of 40.418

16 Lap Final Result

1 #94 Bradley JENNER (GKCV VIC)
2 #14 Leigh NICOLAOU (GKCV VIC)
3 #15 Matthew WALL (GKCV VIC)
4 #96 David SERA (GEEL VIC)
5 #39 Morgan FEAST (MGKC SA)
6 #11 Jack BLACK (NSKC NSW)
7 #26 Toby WEBB (NSKC NSW)
8 #10 Paul RODGERS (GKCV VIC)
9 #3 Justin FRANCIS (OAK, GKCV VIC)
10 #99 Reif CORBETT (GKCV VIC)
11 #23 Hirotaka CHONG (OAK, GKCV VIC)
12 #2 Olivia DALLA-ZUANNA (GKCV VIC)
13 #48 Glen WOOD (E/LIONS VIC)
14 #95 Daniel THOMPSON (GEEL VIC)
15 #66 Joshua THOMAS (GKCV VIC)
16 #8 Jacob DOWSON (GKCSA SA)
17 #4 Chris BREGONJE (NSKC NSW)
18 #67 Jarrod SPENCER-HARPER (GKCV VIC)
19 #20 Ashleigh (STEWART KA)
20 #75 Jorden DISTILL (NWKC TAS)
21 #25 Clayton RICHARDS (E/LIONS, GIPP VIC)
22 #18 Domenic ROMEO (GEEL VIC)
23 #51 Kain KUGIMIYA (OAK VIC)
24 #98 Curt SERA (GIPP VIC)
25 #35 Ray-Yu WANG (OAK VIC)
26 #52 Matthew BENINCA (GKCV VIC)
27 #69 Luke BERGENS (MILD VIC)
28 #64 Nick PERCAT (KA)
29 #7 Codey WEST (ALB VIC)
30 #65 Ben FLOYD (SGKC SA)
31 #27 Cian FOTHERGILL (GKC QLD)
32 #9 Jordan RAE (PORT VIC)
33 #44 Tyler HOWARD (NSKC NSW)
34 #36 Ali ULUTURK (GKCV VIC)
35 #12 George EL-SHEIKH (GKCV VIC)
36 #32 Benjamen DELANEY (SGKC SA)
//36 elimination line

37 #17 Ryan JENKINS L(KC TAS)
38 #78 Matthew DISTILL (DNF GKCV VIC)
39 #21 Hayden COX (NSKC NSW)
40 #49 Reece COHEN (NSKC NSW)
41 #37 Max CARTER (GKCV VIC)
42 #28 Jared PAYNE (WKRC NSW)
43 #57 Samuel JACKSON (STKC TAS)
44 #22 Ray-Hong WANG (OAK, GKCV VIC)
45 #24 William JACOBSON (GIPP VIC)
46 #55 Paul TRENGOVE (SGKC SA)
47 #97 Bradley STEWART (GKCV VIC)
48 #77 Lucas O’BRIEN (GKCV VIC)
49 #5 Elly MORROW (GIPP VIC)

*Fastest Lap 40.757 by #14 Leigh NICOLAOU (GKCV VIC)

Full results for this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/GKCV/2017-08-12/TaG_125_Light

 

The TAG 125 Light drivers and crews get ready to fire up the engines and go racing for the pre-final on Sunday at the 2017 City of Melbourne Titles at the Go-Kart Club of Victoria.

Karting Victoria President Russell White spots a nose cone clamp down into turn 1 on the roll arounds and does some great work to ensure the track is in perfect condition for the start of the biggest class of the weekend TaG 125 Light who were the last class on the schedule. Pic by Tim Francis

 

The big field of TaG 125 Light steam into turn 1 after the 3rd try at a start in the final with the the outside row of #15 Matthew Wall and #96 David Sera getting the best launch with #94 Bradley Jenner dropping back to 3rd into turn 1. Pic by Tim Francis

 

#96 David Sera lead #15 Matthew Wall in the opening laps but soon Wall was able to get a run down the main straight and overtook Sera heading into turn 1. Pic by Tim Francis

 

#94 Bradley Jenner (GKCV) the 2017 City of Melbourne Titles TAG 125 Class Champion! 
Pic by Tim Francis