2018 VICTORIAN KART CHAMPIONSHIP RESULTS



Just over 240 individual drivers competed at this years 2018 Victorian Kart Championship with almost 190 lining up to begin the championship at the Geelong Kart Club’s Beckley Park Raceway on the 6th, 7th and 8th of April with the Sunday finals held in extremely windy and blustery conditions. With over 170 drivers making the journey to Todd Road, Port Melbourne to race at the Go-Kart Club of Victoria for Round 2 on the 6th, 7th and 8th of July with rain clearing for the Sunday finals.

2018 Victorian Kart Championship Overall Championship Placings
Championship points from this years Vic Kart Championship are available from the link, Round 2 results at the bottom of the page.
https://speedhive.mylaps.com/Organizat…/350523/Championships

Cadet 9 class
1 #33 Lewis FRANCIS (182 points)
2 #21 Rusty PONTING (131 points)
3 #46 Peter BOUZINELOS (116 points)
Full class championship result – https://speedhive.mylaps.com/Championships/71395

Cadet 12 class
1 #92 Matthew DOMASCHENZ (150 points)
2 #40 Harry ARNETT (143 points)
3 #94 Cadel AMBROSE (138 points)
Full class championship result – https://speedhive.mylaps.com/Championships/71394

KA3 Junior class
1 #26 Kai ALLEN (141 points)
2 #15 James WHARTON (140 points) 
3 #34 Cooper WEBSTER (100 points)
Full class championship result – https://speedhive.mylaps.com/Championships/71396

KA3 Senior Light class
1 #12 Matthew MCLEAN (168 points)
2 #94 James SERA (141 points)
3 #69 Benito MONTALBANO (135 points)
Full class championship result – https://speedhive.mylaps.com/Championships/71397

KA3 Senior Medium class
1 #20 Remo LUCIANI (172 points)
2 #34 Daniel WEBSTER (140 points)
3 #23 Brayden FLOOD (138 points)
Full class championship result – https://speedhive.mylaps.com/Championships/71398

KA4 Junior Heavy class
1 #13 James WHARTON (163 points)
2 #46 Coby DUNLOP (131 points)
3 #16 Coady GORRINGE (130 points)
Full class championship result – https://speedhive.mylaps.com/Championships/71399

KA4 Junior Light class
1 #55 Fletcher HARRIS (163 points)
2 #13 James WHARTON (156 points)
3 #96 Bailey COLLINS (128 points)
Full class championship result – https://speedhive.mylaps.com/Championships/71400

Victorian Masters Combined class
1 #4 Phil SMITH (154 points)
2 #6 Ian BRANSON (138 points)
3 #27 Simon PHILLIPS (137 points)
Full class championship result – https://speedhive.mylaps.com/Championships/71401

TaG 125 Heavy class
1 #54 Aaron HINDLE (169 points)
2 #35 Jason PRINGLE (139 points)
3 #2 Aaron JACKSON (123 points)
Full class championship result – https://speedhive.mylaps.com/Championships/71402

TaG 125 Light class
1 #49 Bradley JENNER (161 points)
2 #3 Justin FRANCIS (144 points)
3 #94 James SERA (134 points)
Full class championship result – https://speedhive.mylaps.com/Championships/71403

Congratulations to all of the new state champions and a big thankyou to all competitors, teams, officials, stewards, volunteers and members from the Geelong and Go-Kart Club of Victoria for all of their hard work on this years championship and we look forward to seeing everyone at the 2019 State Championship.

 

Round 2 of the Victorian Kart Championship results at the Go-Kart Club of Victoria

Just over 170 drivers competed at the final round of this years Victorian State Championship with Round 2 of the Vic Kart Championship held at the Go Kart Club of Victoria, Port Melbourne last weekend (July 6th, 7th and 8th).

Cold and rainy conditions greeted the drivers and teams as predicted over Friday’s practice and Saturdays qualifying / early heats but conditions cleared up for Sunday, with only some light rain visiting the circuit at various times throughout the day. The light rain was enough to make the track unexpectedly slippery at times for drivers on their slick tyres and caught the odd driver out as they battled to find grip.

Almost all of the finals produced some fantastic close racing with plenty of great passing that kept the crowds watching trackside enthralled with just about all finals coming down to the final lap, and on occasions the final corner to decide the eventual Round winner and new state champions.

Podium placings from Round 2 are below with full results available from https://speedhive.mylaps.com/Events/1554765

Congratulations to all the drivers and teams that competed at Round 2 and a big thank you to the Go-Kart Club of Victoria and all of the officials, stewards, track marshals, club members and volunteers that helped put on a great weekend of racing in trying conditions.

KA4 Junior Heavy – 20 lap Final (red flagged at 10 laps)
1 #13 James WHARTON (75.254 km/h)
2 #46 Coby DUNLOP
3 #95 Daniel HOOKWAY
Full class results – https://speedhive.mylaps.com/Sessions/4963222

Cadet 9 – 20 lap Final
1 #33 Lewis FRANCIS (avg speed 63.676 km/h)
2 #21 Rusty PONTING
3 #96 Peter BOUZINELOS
Full class results – https://speedhive.mylaps.com/Sessions/4963224

TaG 125 Heavy – 20 lap Final
1 #35 Jason PRINGLE (avg speed 80.759 km/h)
2 #54 Aaron HINDLE
3 #2 Aaron JACKSON
Full class results – https://speedhive.mylaps.com/Sessions/4963226

KA4 Junior Light – 20 lap Final
1 #13 James WHARTON (avg speed 77.299 km/h)
2 #55 Fletcher HARRIS
3 #81 Tex STARR-MCKOY
Full class results – https://speedhive.mylaps.com/Sessions/4963228

KA3 Senior Light – 20 lap Final
1 #12 Matthew MCLEAN (avg speed 79.529 km/h)
2 #37 Jack BELL
3 #94 James SERA
Full class results – https://speedhive.mylaps.com/Sessions/4963230

Cadet 12 – Final
1 #40 Harry ARNETT (avg speed 72.832 km/h)
2 #23 Joe FAWCETT
3 #94 Cadel AMBROSE
Full class results – https://speedhive.mylaps.com/Sessions/4963232

KA3 Senior Medium – Final
1 #20 Remo LUCIANI (avg speed 78.077 km/h)
2 #23 Brayden FLOOD
3 #13 Aaron JACKSON
Full class results – https://speedhive.mylaps.com/Sessions/4963234

08 KA3 Junior – Final
1 #26 Kai ALLEN (avg speed 79.834 km/h)
2 #15 James WHARTON
3 #48 Blake PURDIE
Full class results – https://speedhive.mylaps.com/Sessions/4963237

09 Tag 125 Light – Final
1 #49 Bradley JENNER (avg speed 82.717 km/h)
2 #3 Justin FRANCIS
3 #94 James SERA
Full class results – https://speedhive.mylaps.com/Sessions/4963240

10 Vic Combined Masters – Final
1 #27 Simon PHILLIPS (avg speed 76.898 km/h)
2 #17 Matt PARKER
3 #73 Herman VAN REE
Full class results – https://speedhive.mylaps.com/Sessions/4963243