Austrans Victorian Country Series Round 4 from Wimmera



A great turn out of over 170 drivers representing 20 different kart clubs including a good contingent of Karting S.A. drivers were competing at Round 4 of the 2017 Austrans Victorian Country Series at the Wimmera Kart Racing Club Inc, Horsham at the weekend.

With it being the middle of winter the weather was cool but the racing was hot on track at the Wimmera club, with plenty of action and close racing throughout the classes with the big fields of 21 drivers in both the Cadet 12 and TaG 125 Restricted Light classes a highlight.

Checkout the podium results from each of the 13 classes below, and see Pace Images albums for some great pics from all of the action across the weekend and see the Victorian Country Series page and Wimmera Kart Club pages for some more great content from the meeting.

2017 AUSTRANS VICTORIAN COUNTRY SERIES TOP 3 PLACINGS

TaG 125 Light class (9 drivers)
1st #9 Jordan RAE (PORTLAND)
2nd #54 Jordan PIANEZZOLA (SGKC, SA)
3rd #11 Ashley LEAR (PORTLAND)

Cadet 9 class (14 drivers)
1st #94 Cadel AMBROSE (OAKLEIGH, E/LIONS)
2nd #85 Tyce HODGE (GEELONG)
3rd #36 Thomas SCHMIDT (GEELONG)

TaG 125 Restricted Masters class (9 drivers)
1st #12 Steven MALKIN (PORTLAND)
2nd #92 Ronald TAYLOR (HAMILTON)
3rd #55 Andrew STUBBS (HAMILTON)

TaG 125 Restricted Heavy class (8 drivers)
1st #73 Michael ANGWIN (GKCV)
2nd #38 Marc TUNE (BENDIGO)
3rd #51 Andrew HARVEY (MGKC, SA)

TaG 125 Restricted Medium class (17 drivers)
1st #2 Billy WESTERVELD (ROCHESTER)
2nd #69P Phillip REID (SOUTH WEST)
3rd #28 Beau HUMPHREY (BENDIGO)

KA4 Junior Light class (13 drivers)
1st #12 Ryan MORGAN (SGKC, BGKC, SA)
2nd #94 Kobi WILLIAMS (OAKLEIGH)
3rd #25 Corey HERBERTSON (PORTLAND)

KA3 Senior Light class (14 drivers)
1st #37 Jack BELL (OAKLEIGH)
2nd #86 Nicholas TREBILCOCK (ROCHESTER)
3rd #42 Joel MACPHERSON (OAKLEIGH)

KA3 Senior Medium class (8 drivers)
1st #20 Remo LUCIANI (WIMMERA)
2nd #5 Ashley MITCHELL (WIMMERA)
3rd #7 Christopher THOMAS (OAKLEIGH)

Cadet 12 class (21 drivers)
1st #23 Joseph FAWCETT (BALLARAT)
2nd #66 Will HARPER (GEELONG)
3rd #21 Isaac WOODHOUSE (GKCV)

K4 Junior Heavy class (16 drivers)
1st #9 Nathan WILLIAMS (GKCV)
2nd #70 Aaron OLIVER (SGKC)
3rd #35 Jordan MALCOLM (BALLARAT)

TaG 125 Restricted Light class (21 drivers)
1st #7 Gerry WESTERVELD (ROCHESTER)
2nd #98 Andrew SOTIROPOULOS (OAKLIEGH)
3rd #33 Alexander BARALLON (BALLARAT)

TaG 125 Heavy class (6 drivers)
1st #4 Scott KING (PORTLAND)
2nd #2 Aaron JACKSON (E/LIONS)
3rd #82 Luke MCPHERSON (GEELONG)

KA3 Junior class (15 drivers)
1st #11 Hamish ALLAN (OAKLEIGH)
2nd #13 Ryan BETTESS (GKCV)
3rd #95 Nathan WILLIAMS (GKCV)