Golden Power Series Round 5 Race Report from Swan Hill



Just over 150 drivers competed at the penultimate Round 5 of the 2017 Golden Power Series held at the Sun Centre Kart Way, Swan Hill Kart Club at the weekend with competitors also using the meeting as good practice towards the biggest end of year race in the Victoria, the 2017 “Black Plate” Victorian State Cup meeting which will be held at the club from the 1st to the 3rd of December.

2 days of competition was held in sunny conditions at the fast flowing Swan Hill circuit which features a driver favourite, the unique fast banked corner nicknamed the “Thunderdome”, with qualifying followed by 4 heats of racing and a final that would decide the result from the meeting.

It was great racing across the classes throughout the weekend with the unique layout of the circuit providing a challenge to get the right setup for drivers, with many of the classes unusually having one driver who was able to get everything together for the weekend and take a clean sweep of victories in those respected classes.

The series now has a break over the coming months and fires up again for an exciting final round at the Eastern Lions Kart Club on the 4th and 5th of November. We hope to see everyone there for what will be a huge end of series meeting!

 

 

KA4 Junior Light class

A great field of 19 drivers in the KA4 Junior Light class and it was #96 Bailey Collins that continued his good form this year by setting the fastest time in qualifying but red plate Australasian Title holder #23 Jai Stephenson and #80 Nicholas Sacco were also on the pace throughout the weekend and gave Collins a run for his money. Collins winning heats 2, setting a new class lap record and winning heat 3 but dropping down to finish 8th in the final setting a new lap record trying to get his way back through the field, while it was another win on the board for #23 Jai Stephenson with #80 Nicholas Sacco finishing 2nd and #94 Kobi Williams taking the final step of the podium.

Fastest Qualifier #96 Bailey COLLINS (Gippsland Kart Club) lap time of 37.008

KA4 Junior Light 12 lap Final
1 23 Jai STEPHENSON GKCV
2 80 Nicholas SACCO E/LIONS
3 94 Kobi WILLIAMS OAK
4 44 Jack PENNACCHIA GKCV
5 61 Reef MCCARTHY GKCV
6 92 Adam CAMPBELL ROCH
7 50 Thomas DIXON GKCV
8 96 Bailey COLLINS GIPP
9 67 Cooper JOHNSTONE GKCV
10 10 Nerinda BEARD WARRN
11 95 Joshua D’AMBROSIO OAK
12 8 Bradley JAMES OAK
13 46 Coby DUNLOP BEN
14 24 Scott MCEACHRAN GEEL
15 25 Andrew BUCK ROCH
16 66 Joshua MAZUREK OAK
DNF 88 Liam HAWLEY SWAH
DNF 48 Jake CUSCHIERI E/LIONS
DNF 12 Riley JABKE OAK, GIPP

Fastest lap of the race set by #96 Bailey COLLINS (Gippsland Kart Club) lap time of 36.534

All time lap record
New lap record recorded from this meeting
Bailey Collins 36.534 (20/8/17)

Previously record
Nicholas Trebilcock 36.701 (29/5/16)

Full results from this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/SWAH/2017-08-19/KA4_Junior_Light

Presentations

 


 

TaG 125 Masters class

In the TaG 125 Masters class #20 Mark Poole (Rochester Kart Club) took a clean sweep of the class winning the 4 heats and the final after #54 Geoff Wyhoon (Gippsland Kart Club) set the fastest time in qualifying, with #44 Stuart Bruckner finishing 2nd and #18 Vern Kranz taking 3rd.

Fastest Qualifier #54 Geoff Wyhoon (Gippsland Kart Club) with a lap time of 35.712

TaG 125 Masters Final
1 20 Mark POOLE ROCH
2 44 Stuart BRUCKNER E/LIONS
3 18 Vern KRANZ OAK
4 54 Geoff WYHOON GIPP
5 19 Stephen MARSHALL OAK

Fastest lap of the race set by #18 Vern Kranz (Oakleigh Go-Kart Racing Club) with a lap time of 36.369

Full results from this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/SWAH/2017-08-19/TaG_125_Masters

Presentations

 


 

TaG 125 Restricted Masters class

The 7 driver TaG 125 Restricted Masters class was swept by local Swan Hill driver #12 Anthony Fedele who was the fastest qualifier, won all 4 heats and the final including the fastest lap, with #51 Phillip Stradbrook finishing 2nd and #16 Leigh Richardson taking 3rd.

Fastest Qualifier #12 Anthony Fedele (Swan Hill Kart Club) with a lap time of 37.222

TaG 125 Restricted Masters Final
1 12 Anthony FEDELE SWAH
2 51 Phillip STRADBROOK BEN
3 16 Leigh RICHARDSON BEN, E/LIONS
4 58 Joseph DORIGO SWAH
5 53 Neil CHALMER BEN
DNF 47P Ben MORRISON GEEL
DNS 48 Neil DARLING BEN

Fastest lap of the race set by #12 Anthony Fedele (Swan Hill Kart Club) with a lap time of 36.985

All time lap record
Benjamin Dealy 36.818 (03/7/2016)

Full results from this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/SWAH/2017-08-19/TaG_125_Restricted_Masters

Presentations

 


 

KA4 Junior Heavy class

Fastest Qualifier #2 Declan Somers (Eastern Lions Kart Club) with a lap time of 37.636

A good field of 17 drivers were competing in the KA4 Junior Heavy class with the Somers family of #Declan and #7 Conor showing the fastest speed across the weekend with Declan winning and taking the full clean sweep of fastest qualifier, all 4 heat wins, final win and the fastest lap and a new lap record in the final, while Conor took 2nd and Albury driver #37 locked down 3rd position across the weekend.

KA4 Junior Heavy Final
1 2 Declan SOMERS E/LIONS
2 7 Conor SOMERS E/LIONS
3 37 Jackson RICE ALB
4 71 Maximus FAHEY STHW
5 49 Liam HALL GOUL
6 15 Regan SOMERS E/LIONS
7 14 Bodhi BRIGHT GIPP
8 12 Billy BISHOP GIPP
9 8 Zane BRIGHT GIPP
10 47 Will GARVIE SWAH
11 20 Kade GIBSON SWAH
12 29 Kye BELTON SWAH
13 44 Riley JABKE OAK, GIPP
14 11 Benjamin MOSS GIPP, OAK
15 67 Dayna RICE ALB
16 32 Dylan MULLER ALB 17
13 Daniel O’BREE SWAH

Fastest lap of the race set by #2 Declan Somers (Eastern Lions Kart Club) with a lap time of 37.243

All time lap record
New lap record recorded from this meeting
Declan Somers 37.243 (20/8/2017)

Previous record
Alexander Grutteria 37.821 (3/7/2016)

Full results from this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/SWAH/2017-08-19/KA4_Junior_Heavy

 

Presentations

 


 

Cadet 9 class

Red plate Australasian Kart Titles winner #9 Caleb Spence showed too much speed and experience for his rivals in the Cadet 9 class sweeping the whole weekend, while Go-Kart Club of Victoria P plate driver #8P Lewis Armstrong had an excellent drive to finish 2nd, likewise Albury driver #89 Anthony Alessi who took 3rd while setting a new class track record in heat 1, with Gippsland P plate driver #70P Cody Boys also putting in a great effort in one of his first races to come home in 4th.

Fastest Qualifier #9 Caleb Spence (Gippsland / Oakleigh Go-Kart Racing Clubs) with a lap time of 40.452

Cadet 9 Final
1 9 CALEB SPENCE GIPP, OAK VIC
2 8P Lewis ARMSTRONG GKCV
3 89 Anthony ALESSI ALB
4 70P Cody BOYS GIPP

Fastest lap of the race set by #9 Caleb Spence (Gippsland / Oakleigh Go-Kart Racing Clubs) with a lap time of 39.938

All time lap record
New lap record recorded from this meeting
Anthony Alessi 39.815 (19/8/17)

Previous record
Ayrton Filippi 40.364 (3/7/2016)

Full results from this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/SWAH/2017-08-19/Cadet_9

 

Presentations

 


 

TaG 125 Restricted Medium class

A big field of 18 drivers took the starters lights in the TaG 125 Restricted Medium class and the local drivers used their track knowledge to their advantage with #7 Daniel Fedele taking the clean sweep of fastest qualifier, all 4 heats and final victories while setting the fastest lap. Fellow Swan Hill driver #45 Haydn Stewart got off to a slow start in the heats across the weekend after finishing 8th and 12th in the first 2 heats but fought his way through the remaining races to come through to finish 2nd in the final while #28 Beau Humphrey (Bendigo Kart Club) was consistent across the weekend and picked up 3rd. New P plate driver #4 Mitch Wilson put in an awesome effort to finish in 4th of the 18 kart final.

Fastest Qualifier #7 Daniel Fedele (Swan Hill Kart Club) with a lap time of 37.037

TaG 125 Restricted Medium Final
1 7 Daniel FEDELE SWAH 
2 45 Haydn STEWART SWAH
3 28 Beau HUMPHREY BEN
4 4P Mitch WILSON
5 3 Michael STEER ALB
6 2 Billy WESTERVELD ROCH
7 18 Blair VAN REE ALB
8 21 Jake GIBSON SWAH
9 9 Jackson GRIFFITH ALB
10 29 Layne SIEKMAN BAIR, GIPP
11 99 Simon PACE ROCH
12 73 Herman VAN REE ALB
13 69P Phillip REID STHW
14 14P Thomas WARD SWAH
15 78 Hayden ALLAN SWA
DNF 17 Zachary MARSHALL OAK
DNF 47P Ben MORRISON GEEL
DNF 46P Ben WILSON GEEL

Fastest lap of the race set by #7 Daniel Fedele (Swan Hill Kart Club) with a lap time of 36.999

All time lap record
Hayden Stewart 36.818 (29/5/16)

Full results from this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/SWAH/2017-08-19/TaG_125_Restricted_Medium

 

Presentations

 


 

KA3 Senior Light class

Go-Kart Club of Victoria and red plate Australasian Kart Tile holder #43 Taine Venables had a strong showing at last weekends City of Melbourne Titles in the KA3 Senior Light class and he kept this going at Swan Hill setting a blazing lap time of 35.750 to secure pole position and going on to win the first 3 heats of the weekend. Rochester driver #86 Nicholas Trebilcock wasn’t too far behind Venables early in the weekend and got his kart hooked up for when it counted most going on to take victory in heat 4 and the final while setting a new class lap record, with Venables second and Oakleigh / Eastern Lions member #27 Jack Martin driving very consistently across the weekend to finish in 3rd.

Fastest Qualifier #43 Taine Venables (Go-Kart Club of Victoria) with a lap time of 35.750

KA3 Senior Light Final
1 86 Nicholas TREBILCOCK ROCH
2 43 Taine VENABLES GKCV
3 27 Jack MARTIN E/LIONS
4 2 Michael BANTICK GIPP
5 42 Joel MACPHERSON OAK
6 28 Mark APPLEBY OAK
7 15 David HUEZO OAK
8 53 Riley MEENS OAK
9 21 Alex CATTLE ALB
10 37 Christian VIGGIANO GIPP
11 18 Natasha EMMINS MILD
DNF 9 Matthew RINALDI SWAH
DNS 16 Ben CHAPMAN GIPP

Fastest lap of the race set by #86 Nicholas Trebilcock (Rochester Kart Club) with a lap time of 35.694

All time lap record
New lap record recorded from this meeting
Nicholas Trebilcock 35.694 (20/8/17)

Previous record
Matthew Rinaldi 37.506 (30/7/17)

Full results from this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/SWAH/2017-08-19/KA3_Senior_Light

Presentations

 


 

KA3 Senior Medium class

Fastest Qualifier #92 Ryan Aitken (Gippsland Kart Club) with a lap time of 36.685

In the KA3 Senior Medium class Bendigo driver #4 Heath Jelbart put in a strong showing to take victory in the first 3 heats slipping back to 4th in heat 4 but fought his way back to the top taking victory in the final, #92 Ryan Aitken (Gippsland Kart Club_) continued his great form he has showed all year taking 2nd and #13 Aaron Jackson started his weekend finishing at the rear of field in the 1st heat but made his way forward to finish 3rd.

KA3 Senior Medium Final
1 4 Heath JELBART BEN
2 92 Ryan AITKEN GIPP
3 13 Aaron JACKSON GKCV
4 34 Miranda CLARKE ALB
DNF 20 James REYNOLDS ALB

Fastest lap of the race set by #4 Heath Jelbart (Bendigo Kart Club) with a lap time of 36.621

Full results from this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/SWAH/2017-08-19/KA3_Senior_Medium

Presentations

 


 

TaG 125 Restricted Light class

Coming off his victory from last weekends City of Melbourne Titles #7 Gerry Westerveld (Rochester Kart Club) continued on his winning way by taking the full clean sweep of fastest qualifier, all 4 heat and final victories while setting the fastest lap in the 11 driver TaG 125 Restricted light class with Bendigo driver #20 Matthew Ferrari driving well to place 2nd and #22 Thomas Beattie coming in 3rd.

Fastest Qualifier #7 Gerry Westerveld (Rochester Kart Club) with a lap time of 36.210

TaG 125 Restricted Light Final
1 7 Gerry WESTERVELD ROCH
2 20 Matthew FERRARI BEN
3 22 Thomas BEATTIE GOUL
4 11 Darren BRAY MILD
5 43 Bradley SHEPHERD SWAH
6 87 Cai ALLEN GKCV
7 33 Ryan PHILLIPS BEN
8 84 Keegan DARLING BEN
9 44P Lachlan VANDERMEER GIPP
10 27 Simon PHILLIPS BEN
DNF 52 Jess STRADBROOK BEN

Fastest lap of the race set by #7 Gerry Westerveld (Rochester Kart Club) with a lap time of 36.166

All time lap record
New lap record recorded from this meeting
Gerry Westerveld 35.989

Previous record
Brayden Flood 36.386 (3/7/16)

Full results from this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/SWAH/2017-08-19/TaG_125_Restricted_Light

 

Presentations

 


 

 

TaG 125 Restricted Heavy class

13 drivers lined up in the TaG 125 Restricted Heavy class and it was #18 Ryan Van Ree (Albury-Wodonga Kart Club) who came out on top in the final after winning heats 2 and 3, with #16 Travis Chapman (Gippsland Kart Club) also challenging at the front across the weekend after winning heats 1 and 4 coming home in 2nd in the final, with #55 Cameron Austin (Bendigo Kart Club) putting in a great drive to take home 3rd. Rochester driver #11 Martin Golledge who was the fastest qualifier was also in contention across the weekend holding down the 2nd spot in the heat across most of the weekend but slipped down to 7th in the final setting a new class track record as he tried to fight his way back to the front.

Fastest Qualifier #11 Martin Golledge (Rochester Kart Club) with a lap time of 37.848

TaG 125 Restricted Heavy Final
1 18 Ryan VAN REE ALB
2 16 Travis CHAPMAN GIPP
3 55 Cameron AUSTEN BEN
4 82 Aldo DISTEFANO GKCV
5 23 Peter SLOAN ROCH
6 63 Brent OPIE GOUL
7 11 Martin GOLLEDGE ROCH
8 99 Simon PACE ROCH
9 22 Darren BEATTIE GOUL
10 21 Gavin BEATTIE GOUL
DNF 44P Evan MORRISON GEEL
DNF 6 Brett JENKIN E/LIONS
DNS 43 Grant HARROP GIPP

Fastest lap of the race set by #11 Martin Golledge (Rochester Kart Club) with a lap time of 37.680

All time lap record
New lap record recorded from this meeting
Martin Golledge 37.680 (20/8/17)

Previous record
Brett Jenkin 38.085 (30/7/17)

Full results from this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/SWAH/2017-08-19/TaG_125_Restricted_Heavy

Presentations

 


 

KA3 Junior class

In the 10 driver KA3 Junior field it was Albury driver #72 Zach Van Zanten who set the fastest time with a lap of 35.662 in qualifying but coming off an unlucky crash in the final of last weekends City of Melbourne Titles it was the #96 kart of Gippsland driver Samuel Downing who once he hit the front never looked back and went on to sweep the weekend with victory in all heats and the final. #72 Zach Van Zanten taking 2nd after putting in a great drive in the final recovering after finishing the heats in 2nd 8th, 6th and 9th while #2 Declan Somers who was also running second for a majority of the weekend came home in 3rd.

Fastest Qualifier #72 Zach Van Zanten (Albury-Wodonga Kart Club) with a lap time of 35.662

KA3 Junior Final
1 96 Samuel DOWNING GIPP
2 72 Zach VAN ZANTEN ALB
3 2 Declan SOMERS E/LIONS
4 97 Rhys KEMP GIPP
5 37 Jackson RICE ALB
6 20 Kade GIBSON SWAH
7 31 Ethan BRAY MILD
8 46 Bethany KOCH MILD
9 44 Jack PENNACCHIA GKCV
DNS 16 Coady GORRINGE GEEL, MILD

Fastest lap of the race set by #2 Declan Somers (Eastern Lions Kart Club) with a lap time of 35.592

Full results from this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/SWAH/2017-08-19/KA3_Junior

Presentations

 


 

Cadet 12 class

The biggest field of the weekend was the 20 driver Cadet 12 class and Geelong driver #5 Brodie Thomson just edged out Gippsland driver #43 Owen Kemp by under a tenth of a second for pole position. After finishing the first heat in 2nd Thomson went on to take victory in the remaining heats and took victory in the final, with Kemp recovering from a DNF in heat 2 and 6th in heat 3 to come home strong and finish 2nd setting a new class lap record in heat 4 along the way, while Albury driver #10 Jordan Chapman put in a great drive running in the top 4 across the weekend to come home on the final step of the podium 3rd.

Fastest Qualifier #5 Brodie Thomson (Geelong Kart Club) with a lap time of 38.907

Cadet 12 Final

1 5 Brodie THOMSON GEEL
2 43 Owen KEMP GIPP
3 10 Jordan CHAPMAN ALB
4 25 Jordi BELTON SWAH
5 56 Benjamin MILLER GOUL
6 73 Liam O’DONNELL OAK
7 46 Ayrton FILIPPI BEN
8 79 Mattia MARZELLA GKCV
9 50 Tyson HAYES SWAH
10 57 Akasha MCEACHRAN GEEL
11 26 Robbie TURMINE WIMM
12 11P Chas LUSCOMBE ROCH
13 86 Ethan SMEAD ALB
14 21 James CEVERI BEN
15 27 Jedd PHILLIPS BEN
16 88 Luke VAN ZANTEN ALB
17 2P Jacob BURROWS SWAH
DNF 6 Charlee RICHARDSON BEN, E/LIONS
DNF 75 Jake KRASNA MILD
DNF 16 Nathan EMMINS MILD

Fastest lap of the race set by #5 Brodie Thomson (Geelong Kart Club) with a lap time of 38.917

All time lap record
New lap record recorded from this meeting
Owen Kemp 38.792 (19/8/17)

Previous record
Matthew Domaschenz 38.934 (3/7/16)

Full results from this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/SWAH/2017-08-19/Cadet_12

 

 

 

 


 

 

TaG 125 Light class

In qualifying #26 Paul Rechichi set a new lap record with a time of 34.984 for the TAG 125 Light class. After a DNF in heat 1 Gippsland driver #98 Curt Sera took out the remaining races of the weekend with victory in heats 2, 3, 4 and the final while setting the fastest lap, with Eastern Lions Kart Club drivers #39 Mark Rechichi and #26 Paul Rechichi taking 2nd and 3rd.

Fastest Qualifier #26 Paul Rechichi (Eastern Lions Kart Club) with a lap time of 34.984

TaG 125 Light Final

1 98 Curt SERA GIPP
2 39 Mark RECHICHI E/LIONS
3 26 Paul RECHICHI E/LIONS
4 7 Codey WEST ALB
5 12 William JACOBSON GIPP

Fastest lap of the race set by #98 Curt Sera (Gippsland Kart Club) with a lap time of 35.305

 

All time lap record
New lap record recorded from this meeting
Paul Rechichi 34.984 (19/8/17)

Previous record
Brendan McGinniskin 35.797 (3/7/16)

Full results from this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/SWAH/2017-08-19/TaG_125_Light

 

 

 

Presentations

 


 

TaG 125 Heavy class

Fastest Qualifier #27 Benjamin McMellan (Go-Kart Club of Victoria) with a lap time of 35.544

In the 5 driver TaG 125 Heavy class #27 #27 Benjamin McMellan (GKCV) put in a strong performance across the weekend to take pole position and victories in heat 1, 2, 3 and the final, with #92 Ryan Aitken (Gippsland) being consistent across the weekend in 2nd and #2 Aaron Jackson (GKCV, E/LIONS) taking 3rd.

 

TaG 125 Heavy Final

1 27 Benjamin MCMELLAN GKCV
2 92 Ryan AITKEN GIPP VIC
3 2 Aaron JACKSON GKCV, E/LIONS
4 90 Josh O’NEILL GOUL
5 61 Ryan FELMINGHAM OAK

Fastest lap of the race set by #92 Ryan Aitken with a lap time of 36.039

Full results from this class available at
https://karting.net.au/cms/results/view/VIC/SWAH/2017-08-19/TaG_125_Heavy

Presentations

 

Checkout more of the photos from the event below or head over the the Golden Power Series facebook page to see all of the content from the club from the meeting.