RACE REPORT, PHOTOS, UPDATED POINTS TALLY FROM VICTORIAN KART CHAMPIONSHIP ROUND 2 AT GEELONG



Championship Points

Updated points table after Round 2 is available from this link 2016 Victorian Kart Championship Points Table (4/5/2016)

 

Round 2 Race Report

Round 2 of the Victorian Kart Championship was held at the Geelong Kart Club, Beckley Park, Corio across 3 days from April 29th to May 1st.

163 entrants across 10 classes competed across the weekend, on Saturday warm and sunny weather provided the drivers great conditions to set some fast times in qualifying and race Heat 1 and 2, but as predicted large lightning storms rolled across the state Saturday night and with it some good rain and windy and blustery conditions for Sunday, turning the track into some tough and tricky conditions for the drivers.

With the heavy winds throughout the day the importance of drafting down the start/finish straight was magnified and resulted in some unusually big slip streams between the drivers presenting a large amount of over taking opportunities into turn 1 and along the grand stand straight into turn 3, which made a lot of close and exciting racing and close finishes for those watching on at track side.

Be sure to visit the Karting Australia CMS for all the detailed results from every race over the weekend and get the updated points tally from the link above.

 


 

TaG 125 Masters 

Qualifying, Heat 1 and Heat 2
A field of 7 drivers made up the first class to hit the track for the weekend with the #64 Kart of Glenn Riddell pipping the #4 kart of Phil Smith for the pole position in qualifying by the narrowest margin possible 1 thousandths of a second (.001).  

Heat 1 
The polesitter took out the win from the #6 kart of Steven Riddell and the #24 of Stephen Simpson, with Phil Smith and Mark Poole suffering DSQ’s.

Heat 2
Glenn Riddell again took out the win by only .133 from Phil Smith who overcame his bad luck in Heat 2, with Steven Riddell claiming 3rd.

TaG 125 Masters Qualifying

1 64 Glenn RIDDELL   00:33.803 E/LIONS Pulse Tuning / Silhouette VIC
2 4 Phil SMITH 0.001 00:33.804 GKCV Remo Racing VIC
3 6 Steven RIDDELL 0.308 00:34.111 E/LIONS, GEEL Pulse Tuning/Silhouette VIC
4 24 Stephen SIMPSON 0.562 00:34.365 GKCV NXGI / JSKC VIC
5 50 Lucas BURT 0.630 00:34.433 GKCV Cheaper karting for all VIC
6 18 Vern KRANZ 0.686 00:34.489 OAK JAKC, BUXTON OAK VIC
7 20 Mark POOLE 0.687 00:34.490 GIPP, ROCH Ideal electrical VIC

 

Prefinal
With the overnight thunderstorms and rain the Tag 125 Masters class were the first drivers for the weekend to venture out onto the wet but drying track and the decision to use wet or dry tyres would be critical. 

Both Glenn and Steven Riddell were the brave two drivers that took to the track on slicks while the rest of the field opted for wet tires, with both drivers taking it easy at the start into turn one and letting the rest of the field sensibly go by. Stephen Simpson was on the tale of Phil Smith in the early stages but Smith appeared to be revelling in the wet conditions and took out a 6 second win from Simpson and the #18 kart of Vern Kranz in 3rd. 
 

.01
#4 Phil Smith leads the Prefinal of TaG 125 Masters class into turn 1 followed by #24 Stephen Simpson and #50 Lucas Burt.

02
#6 Steven Riddell looking for grip on slicks on a greasy track in the TaG 125 Masters Prefinal.

03
With more grip from wet tyres on the slippery track #4 Phil Smith puts a lap on #64 Glenn Riddell who was brave on slicks in the TaG 125 Masters Prefinal.

Final
With the track pretty much back to a dry surface and everyone on slicks a small shower soaked the track in the early running making conditions for the drivers challenging with most drivers using the outside line searching for grip the field spread out quickly, Glenn and Steven Riddell were able to get out front in the 20 lap final and not be challenged with Glenn taking the win from Steven with Phil Smith in 3rd and Vern Kranz in 4th, with #20 Mark Poole unluckily spinning a chain and finishing with a DNF.

04
#18 Vern Kranz took a solid 4th position in the 20 lap TaG 125 Masters final. 

05
#18 Vern Kranz battles with #20 Mark Poole and #24 Stephen Simpson in the early stages of the Tag 125 Masters final.

06
#64 Glenn Riddell and #6 Steven Riddell got out front and were unchallenged taking 1st and 2nd place in the 20 lap TaG 125 Masters final.

TaG 125 Masters Final Placings

1

64

Glenn RIDDELL

20

11:43.016

 

00:35.009

19

E/LIONS

Pulse Tuning / Silhouette

VIC

2

6

Steven RIDDELL

20

11:46.943

3.927

00:35.070

20

E/LIONS, GEEL

Pulse Tuning/Silhouette

VIC

3

4

Phil SMITH

20

11:49.360

6.344

00:34.704

20

GKCV

Remo Racing

VIC

4

18

Vern KRANZ

20

11:59.823

16.807

00:35.618

17

OAK

JAKC, BUXTON OAK

VIC

5

24

Stephen SIMPSON

19

11:49.622

 

00:37.011

12

GKCV

NXGI / JSKC

VIC

DNF

20

Mark POOLE

10

6:10.551

 

00:36.468

10

GIPP , ROCH

Ideal electrical

VIC

DNS

50

Lucas BURT

0

       

GKCV

Cheaper karting for all

VIC

 

 

 


 

KA4 Junior Light 

Qualifying, Heat 1 and Heat 2

A strong field of 22 drivers were competing in the KA4 Junior Light class with 1 tenth of a second splitting the difference between the top 4 drivers with the #96 of Samuel Downing claiming pole position from the tiniest of margins 9 thousandths of a second from the #34 of Cooper Webster, #25 Beau Harris only .047 off pole and the #12 of Joshua Smith only .091 behind in 4th.

Heat 1
In Heat 1 it would be #18 Jay Hanson that fought his way to the front of the pack after qualifying in 6th after a big battle between #45 Nicholas Schembri, #96 Samuel Downing, #25 Beau Harris, #12 Joshua Smith and #34 Cooper Webster all only separated by 1 second at the finish line.

Heat 2
Again it was Hanson taking out the win by only .015 of a second from Smith, Website in 3rd and Schembri all crossing the line within 1 tenth of a second.

KA4 Junior Light Qualifying

1

96

Samuel DOWNING

 

00:34.558

6

GIPP

VFS Roadhouse CCRacing lci

VIC

2

34

Cooper WEBSTER

0.009

00:34.567

11

GKCV

CC Racing, Martini Heads

VIC

3

25

Beau HARRIS

0.047

00:34.605

8

ROCH

A&R Water Solutions

VIC

4

12

Joshua SMITH

0.091

00:34.649

10

E/LIONS

Shamick Racing CETNAJ

VIC

5

31

Jaxson COX

0.128

00:34.686

11

GEEL

MAX FRY SMASH REPAIRS

VIC

6

18

Jay HANSON

0.148

00:34.706

14

E/LIONS

Pana Group, AA Holdings

VIC

7

76

Emerson HARVEY

0.197

00:34.755

8

GKCV

Shannons GoPro Stilo

VIC

8

97

Rhys KEMP

0.247

00:34.805

8

GKCV

Manpak / XL Lubricants

VIC

9

7

Finn CASSIDY

0.273

00:34.831

12

GKCV

  VIC

10

45

Nicholas SCHEMBRI

0.364

00:34.922

6

GKCV

PENRITE & PRESTON HIRE

VIC

11

23

Jai STEPHENSON

0.415

00:34.973

9

GKCV

HJM race engines

VIC

12

16

Coady GORRINGE

0.494

00:35.052

11

SWAH, GEEL

Valvoline

VIC

13

86

Nicholas TREBILCOCK

0.562

00:35.120

13

ROCH

Pro-Com Consulting

VIC

14

64

Kacey MANN

0.639

00:35.197

14

GKCV

Pcr

VIC

15

11

Hamish ALLAN

0.737

00:35.295

6

OAK, GIPP

E-AUTOPARTS

VIC

16

44

Jack PENNACCHIA

0.739

00:35.297

11

GKCV

EXTREME KARTS

VIC

17

28

Matthew HILLYER

0.779

00:35.337

10

OAK

james sera karting

VIC

18

73

Kai UPITER

0.975

00:35.533

10

OAK

  VIC

19

5

Corey HERBERTSON

0.978

00:35.536

9

PORT

   VIC

20

22

Callum POTTER

1.187

00:35.745

13

OAK

KARTSTARS

VIC

21

39

Max GREEN

1.229

00:35.787

7

GEEL

  VIC

22

66

Tiana PATERSON

2.363

00:36.921

12

E/LIONS

DALE PATERSON MOTORSPORTS

VIC

 

Prefinal
With the track still wet but drying after the over night showers most of field opted for wet tyres on the damp but drying track with some of the driver at the back of the track battling the conditions on slicks.
It was Hanson and Schembri who seemed to take best advantage of the wet track together building a lead from the rest of the pack and going on to claim 1st and 2nd.

11
KA4 Junior Light getting ready for the start of their Prefinal on a wet track.

12
#97 Rhys Kemp races closely with #34 Cooper Webster, #31 Jaxson Cox and #25 Beau Harris in KA4 Junior Light Prefinal.

13
#18 Jay Hanson battles with #66 Tiana Paterson and #45 Nicolas Schembri on wet tires in Prefinal of KA4 Junior Light.

 

Final
In the final Hanson got out in front and was never headed going on to take his 2nd Round win in a row, from Downing, Smith and Webster who all had a great fight for the podium places with font runner Schembri finishing down in 17th.  

 

14
The final of KA4 Junior Light getting ready for the start.

15
#12 Joshua Smith had a great fight with #96 Samuel Downing and #34 Cooper Website in the KA4 Junior Light final to finish 3rd.

16
#96 Samuel Downing finished 2nd in the KA4 Junior Light final with #34 Cooper Webster claiming 4th with 8 tenths separating 2nd to 4th.

17
#18 Jay Hanson wins Round 2 at Geelong in KA4 Junior Light.

KA4 Junior Light Final Placings

1

18

Jay HANSON

20

11:16.124

 

00:35.124

17

E/LIONS

Pana Group, AA Holdings

VIC

2

96

Samuel DOWNING

20

11:20.154

4.030

00:35.143

17

GIPP

VFS Roadhouse CCRacing lci

VIC

3

12

Joshua SMITH

20

11:20.911

4.787

00:35.150

17

E/LIONS

Shamick Racing CETNAJ

VIC

4

34

Cooper WEBSTER

20

11:20.991

4.867

00:35.165

18

GKCV

CC Racing, Martini Heads

VIC

5

76

Emerson HARVEY

20

11:22.981

6.857

00:35.158

14

GKCV

Shannons GoPro Stilo

VIC

6

31

Jaxson COX

20

11:27.046

10.922

00:35.252

15

GEEL

MAX FRY SMASH REPAIRS

VIC

7

25

Beau HARRIS

20

11:28.615

12.491

00:35.012

19

ROCH

A&R Water Solutions

VIC

8

73

Kai UPITER

20

11:29.250

13.126

00:35.847

16

OAK

 

VIC

9

23

Jai STEPHENSON

20

11:31.645

15.521

00:35.221

18

GKCV

HJM race engines

VIC

10

86

Nicholas TREBILCOCK

20

11:32.133

16.009

00:35.915

16

ROCH

Pro-Com Consulting

VIC

11

97

Rhys KEMP

20

11:35.529

19.405

00:35.613

16

GKCV

Manpak / XL Lubricants

VIC

12

28

Matthew HILLYER

20

11:37.675

21.551

00:36.012

19

OAK

james sera karting

VIC

13

11

Hamish ALLAN

20

11:38.152

22.028

00:35.789

19

OAK, GIPP

E-AUTOPARTS

VIC

14

16

Coady GORRINGE

20

11:38.189

22.065

00:35.714

18

SWAH, GEEL

Valvoline

VIC

15

5

Corey HERBERTSON

20

11:39.928

23.804

00:36.025

18

PORT

 

VIC

16

44

Jack PENNACCHIA

20

11:41.214

25.090

00:36.028

16

GKCV

EXTREME KARTS

VIC

17

45

Nicholas SCHEMBRI

20

11:48.328

22.204

00:35.389

16

GKCV

PENRITE & PRESTON HIRE

VIC

18

66

Tiana PATERSON

19

11:20.328

 

00:36.768

16

E/LIONS

DALE PATERSON MOTORSPORTS

VIC

DNF

22

Callum POTTER

9

4:58.288

 

00:36.170

9

OAK

KARTSTARS

VIC

DNF

39

Max GREEN

8

4:47.756

 

00:38.148

2

GEEL

 

VIC

DNF

7

Finn CASSIDY

7

4:48.588

 

00:36.228

5

GKCV

 

VIC

DNS

64

Kacey MANN

0

       

GKCV

Pcr

VIC

 

 


 

 

KA3 Senior Heavy

Qualifying, Heat 1 and Heat 2

11 drivers made up the class of KA3 Senior Heavy with Glenn Riddell continuing his good form from TaG 125 Masters going on to claim pole position but only just by under a tenth from Round 1 winner the #34 of Daniel Webster and #14 Leigh Nicolaou in 3rd.

Heat 1
Would see Riddell take out the win from Nicolau and #20 Remo Luciani driving well to finish in 3rd, making up 3 spots after qualifying in 6th.

Heat 2
Nicolau taking out Heat 2 from Riddell and Webster 3rd, closely followed by Luciani and #7 Christopher Thomas. 

KA3 Senior Heavy Qualifying

1

64

Glenn RIDDELL

 

00:34.575

13

E/LIONS

Pulse Tuning / Silhouette

VIC

2

34

Daniel WEBSTER

0.031

00:34.606

11

BEN

Racingimage.com.au

VIC

3

14

Leigh NICOLAOU

0.196

00:34.771

10

GKCV

Shamick/J&A tuning

VIC

4

7

Christopher THOMAS

0.279

00:34.854

10

OAK

HASSE KARTS AUSTRALIA

VIC

5

19

Matthew DE STEFANO

0.291

00:34.866

7

GEEL

PPR RACEWEAR EXTREME TEAM

VIC

6

20

Remo LUCIANI

0.301

00:34.876

11

WIMM

Remoracing

VIC

7

13

Aaron JACKSON

0.304

00:34.879

11

GKCV, E/LIONS

Measure Worx

VIC

8

99

Peter GIGIS

0.394

00:34.969

12

OAK

 

VIC

9

81

Dale CARPENTER

0.552

00:35.127

9

E/LIONS

Specialised Engineering

VIC

10

30

John REYNOLDS

0.602

00:35.177

9

OAK

Trackside Spares

VIC

11

4

Justin BONACCI

0.711

00:35.286

13

GKCV

Next Gen Interiors

VIC

 

Prefinal
With the track still wet enough for the drivers to use wet tyres Riddell used his knowledge from an earlier race in the wet to take the lead and battled with Nicolaou and Webster throughout, going on to win from Webster and a #99 Peter Gigis who was brave and gambled on using a slick tyre and did a great drive to come through the field to finish in 3rd setting a lap time over 1 second quicker than anyone else after starting down the back of the field. Leigh Nicolaou had a great scrap with the #13 of Aaron Jackson and #30 John Reynolds all fighting for 4th, 5th and 6th.

 

20
KA3 Senior Heavy on the roll arounds for Prefinal.

21
#81 Dale Carpenter wheel to wheel with #7 Christopher Thomas closely followed by #20 Remo Luciani and #19 Matthew De Stefano in KA3 Senior Heavy Prefinal.

 23
#13 Aaron Jackson had a great battle with #14 Leigh Nicolaou, a brave and fast finishing #99 Peter Gigis (the only driver on slicks) and #30 John Reynolds in KA3 Senior Heavy.

 

Final
In the final Leigh Nicolaou proved too strong getting out front and taking the win by 4 seconds from #7 Christopher Thomas who had a great battle with Remo Luciani in the final stages, Riddell taking 4th. 

24
#64 Glenn Riddell and #14 Leigh Nicolaou share the front row for the start of the KA3 Senior Heavy final.

 26
#14 Leight Nicolaou takes victory in KA3 Senior Heavy Round 2 at Geelong Kart Club.

KA3 Senior Heavy Final Placings

1

14

Leigh NICOLAOU

20

11:05.840

 

00:34.737

9

GKCV

Shamick/J&A tuning

VIC

2

7

Christopher THOMAS

20

11:09.979

4.139

00:34.845

12

OAK

HASSE KARTS AUSTRALIA

VIC

3

20

Remo LUCIANI

20

11:09.998

4.158

00:34.816

20

WIMM

Remoracing

VIC

4

64

Glenn RIDDELL

20

11:11.353

5.513

00:34.964

10

E/LIONS

Pulse Tuning / Silhouette

VIC

5

34

Daniel WEBSTER

20

11:11.841

6.001

00:34.771

10

BEN

Racingimage.com.au

VIC

6

99

Peter GIGIS

20

11:12.949

7.109

00:35.144

12

OAK

 

VIC

7

4

Justin BONACCI

20

11:18.268

12.428

00:35.307

13

GKCV

Next Gen Interiors

VIC

8

30

John REYNOLDS

20

11:18.604

12.764

00:35.302

7

OAK

Trackside Spares

VIC

9

81

Dale CARPENTER

20

11:40.941

35.101

00:36.237

5

E/LIONS

Specialised Engineering

VIC

DNF

13

Aaron JACKSON

5

2:23.754

 

00:35.110

4

GKCV, E/LIONS

Measure Worx

VIC

DNF

19

Matthew DE STEFANO

4

2:29.320

 

00:36.130

4

GEEL

PPR RACEWEAR EXTREME TEAM

VIC

 

 


 

Cadet 9 

Qualifying, Heat 1 and Heat 2

11 Cadet 9 drivers were competing at Round 2, with #40 Harry Arnett taking pole position in qualifying from #76 Fraser Carr and #14 Toby Dvorak.

Heat 1
Arnett would go on to take the victory in Heat 1 from #34 Ruby Gibson who put in a great drive finishing 2nd after starting 4th and Dvorak in 3rd.

Heat 2
Would see Dvorak move up 2 place to take the win from Arnett and Gibson in third with Carr not far behind in 4th.

Cadet 9 Qualifying

1

40

Harry ARNETT

 

00:37.491

11

BEN

Shamick Racing

VIC

2

76

Fraser CARR

0.135

00:37.626

7

GEEL

JDE Professional

VIC

3

14

Toby DVORAK

0.209

00:37.700

9

OAK

Brand Print Australai

VIC

4

34

Ruby GIBSON

0.331

00:37.822

11

GEEL

Geelong Extreme Karts

VIC

5

16

Jesse LACEY

0.688

00:38.179

11

GKCV

Siclids

VIC

6

58

Jenson RISTEVSKI

0.773

00:38.264

7

GEEL

 

VIC

7

18

Sam WHITEFORD

0.800

00:38.291

7

GKCV

A&S Racing

VIC

8

7

Brocklan PARKER

0.842

00:38.333

7

PORT

Richmond Henty Complex

VIC

9

73

Liam O’DONNELL

0.882

00:38.373

12

OAK

ODonnell Custom Guitars

VIC

10

46

Ayrton FILIPPI

0.912

00:38.403

7

E/LIONS

Air Compressors Plus

VIC

11

5

Aiva ANAGNOSTIADIS

1.586

00:39.077

8

GKCV

B & A Concrete Pumping

VIC

 

Prefinal

With the track still wet half of the field opted for slicks while the other half went with wets. In the early stages the drivers on slicks struggled but as the race went on and the track became more dry and those drivers more confident of where the grip was, the slick tyres proved to be the correct choice with Ruby Gibson really getting going in the final stages and going on to take a 9 second win from Toby Dvorak and #16 Jesse Lacey.

30
Cadet 9 drivers get ready for the start of Prefinal.

32
#34 Ruby Gibson was brave to head out on slicks but it was the right decision as with 4 laps to go her kart really got going and she drove through the pack to win by 9 seconds in the Cadet 9 Prefinal. 

31
#14 Toby Dvorak takes 2nd place in Prefinal of Cadet 9.

 

Final
The final would see one of the races of the day with 3 drivers Gibson, Arnett and Dvorak getting out front and continually swapping positions for the lead while another big pack of drivers formed to fight it out for 4th position. At times Gibson looked to take command but then would be over taken and then would re-take the lead once more. The lead must have changed over half a dozen times in the final stages with Dvorak taking the win from Arnett and Gibson, all drivers putting on some clean awesome racing.

 33
#34 Ruby Gibson in the lead of the Cadet 9 final on lap 1 heading into turn 3.

34
#46 Ayrton Filippi races with #7 Brocklan Parker and #58 Jenson Ristevski in the final of Cadet 9.

35
#40 Harry Arnett had a great drive to finish 2nd from #14 Toby Dvorak in the Cadet 9 final.

36
One of the best races of the day was in Cadet 9 final with the lead changing between 3 drivers, #14 Toby Dvorak, #34 Ruby Gibson and #40 Harry Arnett all the way throughout the race.

37
#14 Toby Dvorak had a terrific drive to take 1st position in the Cadet 9 final.

Cadet 9 Final

1

14

Toby DVORAK

20

12:36.390

 

00:38.199

18

OAK

Brand Print Australai

VIC

2

40

Harry ARNETT

20

12:36.516

0.126

00:38.209

18

BEN

Shamick Racing

VIC

3

34

Ruby GIBSON

20

12:37.032

0.642

00:38.295

17

GEEL

Geelong Extreme Karts

VIC

4

16

Jesse LACEY

20

12:51.873

15.483

00:38.343

20

GKCV

Siclids

VIC

5

58

Jenson RISTEVSKI

20

12:52.571

16.181

00:38.527

20

GEEL

 

VIC

6

7

Brocklan PARKER

20

12:53.876

17.486

00:38.452

19

PORT

Richmond Henty Complex

VIC

7

46

Ayrton FILIPPI

20

12:53.889

17.499

00:38.715

19

E/LIONS

Air Compressors Plus

VIC

8

76

Fraser CARR

20

12:59.116

22.726

00:38.572

17

GEEL

JDE Professional

VIC

9

18

Sam WHITEFORD

20

12:59.537

23.147

00:38.557

20

GKCV

A&S Racing

VIC

10

73

Liam O’DONNELL

20

12:59.754

23.364

00:38.519

20

OAK

ODonnell Custom Guitars

VIC

11

5

Aiva ANAGNOSTIADIS

20

13:12.902

36.512

00:39.477

18

GKCV

B & A Concrete Pumping

VIC

 

 


 

TaG 125 Light 

Qualifying, Heat 1 and Heat 2
Like at Round 1 of the Championship again TaG 125 Light would have the largest field of drivers with some 33 drivers competing. 

Australian Champion Bradley Jenner lived up to his number #1 plate and took out pole position in qualifying from the #89 of Wayne Bourke and #4 Leigh Nicolaou.

Heat 1
In Heat 1 Jenner took the victory from #11 Zac Soutar who came from 5th and #16 Adam Lindstrom in 3rd.

Heat 2
Again it was Jenner taking the win narrowly from Lindstrom and #4 Leigh Nicolaou in 3rd.

 

TaG 125 Light Qualifying

1

1

Bradley JENNER

 

00:33.260

7

GKCV

COMPKART AUST BELL GKS

VIC

2

89

Wayne BOURKE

0.153

00:33.413

8

OAK

Ozcool, Astr refrigeration

VIC

3

4

Leigh NICOLAOU

0.165

00:33.425

8

GKCV

Shamick/J&A tuning

VIC

4

16

Adam LINDSTROM

0.170

00:33.430

11

GKCV

ProKarting

VIC

5

11

Zac SOUTAR

0.193

00:33.453

9

GEEL

Adams Print/Master Karting

VIC

6

97

Bradley STEWART

0.203

00:33.463

7

GKCV

  VIC

7

36

Daniel ROCHFORD

0.236

00:33.496

9

GKCV

DPE KART TECHNOLOGY

VIC

8

56

Thomas MCCULLOCH

0.236

00:33.496

8

ALB

SMITHS ICE AND ARNOLDS

VIC

9

98

Rohan KINENS

0.240

00:33.500

6

GEEL

HINDLE KARTING

VIC

10

39

Morgan FEAST

0.249

00:33.509

9

MGKC

JSKC,J&A,C&G,Macs

Hotel

SA

11

24

Bradley MARSH-STEPNEY

0.267

00:33.527

7

GEEL

EurekaGarages, CCracing

VIC

12

58

Nikolaj THOMAS

0.278

00:33.538

10

E/LIONS

Racecraft Industries

VIC

13

15

Matthew WALL

0.323

00:33.583

9

GKCV

J&A Kart Tuning

VIC

14

52

Matthew BENINCA

0.383

00:33.643

6

GKCV

Beninca Racing

VIC

15

20

Daniel GRIFFIN

0.383

00:33.643

9

OAK

Page Bros RV

VIC

16

32

Olivia DALLA-ZUANNA

0.388

00:33.648

6

GKCV

Paint and Custom Workshop

VIC

17

37

Aaron IVERS

0.413

00:33.673

9

GEEL

Ivers Waste Hindle Karting

VIC

18

35

Ray-Yu WANG

0.423

00:33.683

8

KA

  Aus

19

54

Aaron HINDLE

0.442

00:33.702

8

GEEL

HINDLE KARTING

VIC

20

6

Michael AMBELAS

0.443

00:33.703

8

GKCV

  VIC

21

3

Matthew HOLGATE

0.451

00:33.711

7

ALB

SCT

VIC

22

9

Jordan RAE

0.453

00:33.713

8

PORT

  VIC

23

66

Joshua THOMAS

0.489

00:33.749

7

GEEL

  VIC

24

14

Barbara ANAGNOSTIADIS

0.498

00:33.758

6

GKCV

B & A Concrete Pumping

VIC

25

67

Jarrod SPENCER-HARPER

0.516

00:33.776

7

GKCV

  VIC

26

46

Nathan GROVER

0.564

00:33.824

9

OAK

Lilydale Brake & Clutch

VIC

27

99

Paul GLOWACKI

0.568

00:33.828

6

GKCV

  VIC

28

51

Rory SPENCER

0.611

00:33.871

7

OAK

  VIC

29

2

Aaron JACKSON

0.648

00:33.908

6

GKCV, E/LIONS

Measure Worx

VIC

30

73

Ayrton CREAGH

0.654

00:33.914

11

BEN

ADA group, Zurich

VIC

31

19

Brock RAE

0.704

00:33.964

7

PORT

Pristine Builders

VIC

32

70

Jack SCANLAN

0.782

00:34.042

9

OAK

Total Tune Kart Engins

VIC

33

25

Elly MORROW

0.884

00:34.144

8

GIPP

Steeline

VIC

 

Prefinal

In the Prefinal South Australian Morgan Feast who had been improving his speed through the Heats after qualifying 10th put in a great drive to get to the front and take the victory from Soutar and Jenner 3rd with #36 Daniel Rochford 4th and Lindstrom in 5th all within a second at the finish.

 

40
The TaG 125 Light field heads around to the start with #16 Adam Lindstrom and #1 Bradley Jenner on the front row.

 

41
#15 Matthew Wall battles with #24 Bradley Marsh-Stepney and #97 Bradley Stewart.

 

42
South Australian #39 Morgan Feast leads #11 Zac Soutar in TaG 125 Light Prefinal.

 

Final
In the final it was Jenner who jumped out in front and took a commanding lead all race, only for it all to unravel with an unlucky mechanical failure only 4 corners from the end of the race, breaking down on the last lap leaving the victory to be taken by Feast and Nicolaou 1.3 seconds back in 2nd, Soutar taking 3rd.

 

 

43
The TaG 125 Light filed about to take the start of their final.

44
#11 Zac Soutar takes 3rd position in the final of TaG 125 Light.

45
#1 Bradley Jenner drove a great race to get out in front of the pack and only had 4 more corners to go to claim the win in the TaG 125 Light final before unluckily breaking down on the last lap.

46
#39 Morgan Feast takes the win in TaG 125 Light ahead of #4 Leigh Nicolaou in the TaG 125 Light final.

TaG 125 Light Final Placings

1

39

Morgan FEAST

20

10:46.274

 

00:33.619

17

MGKC

JSKC,J&A,C&G,Macs

Hotel

SA

2

4

Leigh NICOLAOU

20

10:47.653

1.379

00:33.787

17

GKCV

Shamick/J&A tuning

VIC

3

11

Zac SOUTAR

20

10:48.489

2.215

00:33.690

15

GEEL

Adams Print/Master Karting

VIC

4

16

Adam LINDSTROM

20

10:50.390

4.116

00:33.721

17

GKCV

ProKarting

VIC

5

9

Jordan RAE

20

10:54.340

8.066

00:33.965

17

PORT

 

VIC

6

37

Aaron IVERS

20

10:54.592

8.318

00:33.951

16

GEEL

Ivers Waste Hindle Karting

VIC

7

52

Matthew BENINCA

20

10:55.243

8.969

00:33.908

15

GKCV

Beninca Racing

VIC

8

67

Jarrod SPENCER-HARPER

20

10:56.144

9.870

00:34.025

17

GKCV

 

VIC

9

98

Rohan KINENS

20

10:56.381

10.107

00:33.835

11

GEEL

HINDLE KARTING

VIC

10

56

Thomas MCCULLOCH

20

10:56.540

10.266

00:33.744

19

ALB

SMITHS ICE AND ARNOLDS

VIC

11

2

Aaron JACKSON

20

10:58.419

12.145

00:34.220

10

GKCV, E/LIONS

Measure Worx

VIC

12

6

Michael AMBELAS

20

10:59.039

12.765

00:33.928

12

GKCV

 

VIC

13

32

Olivia DALLA-ZUANNA

20

10:59.295

13.021

00:34.039

16

GKCV

Paint and Custom Workshop

VIC

14

14

Barbara ANAGNOSTIADIS

20

11:02.140

15.866

00:34.231

16

GKCV

B & A Concrete Pumping

VIC

15

46

Nathan GROVER

20

11:03.022

16.748

00:34.107

13

OAK

Lilydale Brake & Clutch

VIC

16

35

Ray-Yu WANG

20

11:05.326

19.052

00:34.168

12

KA

 

AUS

17

66

Joshua THOMAS

20

11:05.973

19.699

00:34.308

16

GEEL

 

VIC

18

19

Brock RAE

20

11:06.202

19.928

00:34.321

13

PORT

Pristine Builders

VIC

19

51

Rory SPENCER

20

11:06.252

19.978

00:34.129

14

OAK

 

VIC

20

70

Jack SCANLAN

20

11:06.855

20.581

00:34.309

9

OAK

Total Tune Kart Engins

VIC

21

25

Elly MORROW

20

11:07.478

21.204

00:34.359

7

GIPP

Steeline

VIC

22

73

Ayrton CREAGH

20

11:10.924

24.650

00:34.623

5

BEN

ADA group, Zurich

VIC

DNF

1

Bradley JENNER

19

10:11.685

 

00:33.780

11

GKCV

COMPKART AUST BELL GKS

VIC

DNF

3

Matthew HOLGATE

8

4:11.600

 

00:34.594

6

ALB

SCT

VIC

DNF

15

Matthew WALL

6

2:55.425

 

00:34.486

4

GKCV

J&A Kart Tuning

VIC

DNF

58

Nikolaj THOMAS

6

2:55.537

 

00:34.061

5

E/LIONS

Racecraft Industries

VIC

DNF

89

Wayne BOURKE

6

2:55.736

 

00:34.121

6

OAK

Ozcool, Astr refrigeration

VIC

DNF

36

Daniel ROCHFORD

3

1:29.209

 

00:34.747

2

GKCV

DPE KART TECHNOLOGY

VIC

DNF

20

Daniel GRIFFIN

2

0:39.078

 

00:35.022

2

OAK

Page Bros RV

VIC

DNF

24

Bradley MARSH-STEPNEY

0

       

GEEL

EurekaGarages, CCracing

VIC

DNS

54

Aaron HINDLE

0

       

GEEL

HINDLE KARTING

VIC

DNS

99

Paul GLOWACKI

0

       

GKCV

 

VIC

DSQ

97

Bradley STEWART

20

10:50.705

4.431

00:33.849

13

GKCV

 

VIC

 



KA4 Junior Heavy

Qualifying, Heat 1 and Heat 2

In qualifying it was the first 2 place getters from Round 1 out in front, this time D’Alia setting the fastest time from Martin and Jaylyn Robotham.

Heat 1
D’Alia and Martin raced closely throughout Heat 1 going on to take 1st and 2nd with #13 Alexander Grutteria coming fro 5th to grab 3rd.

Heat 2
Again D’Alia took the victory this time from Grutteria who took another place forward to take 2nd with Martin in 3rd.

KA4 Junior Heavy Qualifying

 

66

Benjamin D’ALIA

 

00:35.259

13

OAK

D’Alia’s Bakery Cafe

VIC

 

18

Jack MARTIN

0.023

00:35.282

7

OAK

Ormiston Martin

VIC

 

29

Jaylyn ROBOTHAM

0.204

00:35.463

12

E/LIONS

J & A Tuning,Cyclehouse

VIC

 

17

Naomi BRADY

0.346

00:35.605

7

GKCV, OAK,

GEEL

DAD

VIC

 

13

Alexander GRUTTERIA

0.363

00:35.622

14

GEEL

MELB SELECT CARS

VIC

 

37

Jackson RICE

0.414

00:35.673

10

ALB

Rice Graphic Images

VIC

 

31

Lukas JANEV

0.450

00:35.709

10

E/LIONS

Janev Building

VIC

 

49

Liam HALL

0.571

00:35.830

8

GOUL , ROCH

HJM Engines

VIC

 

53

Riley MEENS

1.206

00:36.465

10

OAK

 

VIC

 

Prefinal
At the start D’Alia was shuffled right to the back of the pack which allowed Grutteria to get clean out in front and take a 2 second win from Martin and #37 Jackson Rice in 3rd.

 

50
KA4 Junior Heavy field about to greet the lights for the start of Prefinal.

51
#23 Jackson Rice and #18 Jack Martin race in 2nd and 3rd position in KA4 Junior Heavy Prefinal.

52
#13 Alexander Grutteria driving to victory in KA4 Junior Heavy Prefinal.

 

Final
In the final problems again struck the #66 of Benjamin D’Alia, Jaylyn Robotham also had contact and retired with a banged up left side pod. Out in front Grutteria and Martin were clear of the field and put on the best race of the day, with over half a dozen lead changes between the two throughout the race, the 2 drivers just kept passing each other in a great demonstration of great clean racing and respectful race driving. Grutteria going on to take victory by a hair (.049 of a second) from Martin with Naomi Brady backing up her 3rd place from Round 1 with another 3rd place in Round 2.

 

53
The KA4 Junior Heavy about to start their final, #66 Benjamin D’Alia was unlucky to suffer some mechanical issues.

54
#17 Naomi Brady takes 3rd place in the KA4 Junior final.

55
#13 Alexander Grutteria and #18 Jack Martin had the race of the day in the KA4 Junior Heavy final with over half a dozen lead changes and Grutteria taking victory only by .049 seconds.

 

KA4 Junior Heavy Final Placings

1

13

Alexander GRUTTERIA

B

20

11:25.670

 

00:35.734

8

GEEL

MELB SELECT CARS

VIC

2

18

Jack MARTIN

B

20

11:25.719

0.049

00:35.640

15

OAK

Ormiston Martin

VIC

17

Naomi BRADY

B

20

11:33.369

7.699

00:35.792

16

GKCV, OAK,

GEEL

DAD

VIC

4

31

Lukas JANEV

C

20

11:37.322

11.652

00:36.327

6

E/LIONS

Janev Building

VIC

5

37

Jackson RICE

B

20

11:40.116

4.446

00:35.962

15

ALB

Rice Graphic Images

VIC

6

49

Liam HALL

C

20

11:44.002

18.332

00:36.486

6

GOUL, ROCH

HJM Engines VIC

7

53

Riley MEENS

C

20

11:47.701

22.031

00:36.728

5

OAK

  VIC

8

66

Benjamin D’ALIA

B

7

11:48.000

 

00:35.889

6

 

OAK D’Alia’s Bakery Cafe

VIC

DNF

29

Jaylyn ROBOTHAM

B

6

3:15.218

 

00:36.334

6

 

E/LIONS J & A Tuning,Cyclehouse

VIC

 

 


 

TaG 125 Heavy

Qualifying, Heat 1 and Heat 2

Continuing his winning form from Round 1 it was the #54 of Aaron Hindle setting the fastest lap in qualifying ahead of #4 Scott King and #42 Justin Carless.

Heat 1 
In Heat 1 the first 2 positions from qualifying remained unchanged, Hindle taking a 2 second win from King, with Max Carter jumping up to 3rd.

Heat 2
In Heat 2 it was King who had the upper hand taking the win from Hindle and Carter again in 3rd followed by Carless.

TaG 125 Heavy Qualifying

1

54

Aaron HINDLE

 

00:33.609

9

GEEL

Hindle Karting

VIC

2

4

Scott KING

0.168

00:33.777

11

PORT

Portcity engines, EasiTune

VIC

3

42

Justin CARLESS

0.294

00:33.903

11

OAK

  VIC

4

17

Max CARTER

0.377

00:33.986

10

GKCV

Cartech P/L

VIC

5

98

Michael BRENNAN

0.462

00:34.071

7

E/LIONS

ExclusivePropertySolutio ns

VIC

6

65

Joseph PASQUALE

0.556

00:34.165

10

GKCV

Dale Paterson Msports J&A

VIC

7

6

Mitchell BRANSON

0.564

00:34.173

8

GEEL

Ringwood kart centre

VIC

8

8

Samuel MORROW

0.603

00:34.212

13

GIPP

  VIC

9

22

Anthony CICCONE

0.659

00:34.268

9

GKCV

Cycon Civil

VIC

10

86

Bradley ANDERSON

0.674

00:34.283

5

PORT

Harry Chaos Clothing

VIC

11

14

George MICHAELIDES

0.674

00:34.283

8

GKCV

  VIC

12

18

Vern KRANZ

0.695

00:34.304

10

OAK

JSKC, BUXTON OAK.

VIC

13

5

Daniel RETHUS

0.857

00:34.466

8

PORT

Anderson Karting

VIC

14

80

Bjorn SCHULTHEISS

0.863

00:34.472

8

GKCV

Solid.

VIC

15

57

James STEWART

1.104

00:34.713

8

GKCV

  VIC

 

 

Prefinal
It was the #4 of King and #54 of Hindle again at the front of the pack with King going on to take a 2.5 second win from Hindle, the #80 kart of Bjorn Schultheiss put in a great drive to take 3rd from the #65 of Joseph Pasquale.

60
#4 Scott Kings leads #54 Aaron Hindle and #65 Joseph Pasquale in the TaG 125 Heavy Prefinal.

61
#86 Bradley Anderson races with #5 Daniel Rethus for 5th spot in the Tag 125 Heavy Prefinal.

62
#80 Bjorn Schultheiss races with #98 Michael Brennan and #65 Joseph Pasquale in the TaG 125 Heavy Prefinal. 

 

Final
At the start of the Final it was Hindle getting out front, only to have King take the lead on lap 3 and Hindle being shuffled back to 3rd. After finishing 7th in the Prefinal the #42 kart of Justin Carless had some great speed and made his way onto the bumper of King, eventually taking the lead with 8 to go and going on to take a great win ahead of King and Hindle. 

63
The TaG 125 Heavy field heads out for the start of their final.

64
#54 Aaron Hindle head of #17 Max Carter racing for 3rd spot in the TaG 125 Heavy final.

65
#42 Justin Carless proved too quick for his competitors and took out victory in the TaG 125 Heavy final ahead of #4 Scott King.

TaG 125 Heavy Final Placings

1

42

Justin CARLESS

20

10:59.698

 

00:34.351

16

OAK

 

VIC

2

4

Scott KING

20

11:00.004

0.306

00:34.315

15

PORT

Portcity engines, EasiTune

VIC

3

54

Aaron HINDLE

20

11:00.519

0.821

00:34.438

16

GEEL

Hindle Karting

VIC

4

17

Max CARTER

20

11:00.768

1.070

00:34.468

15

GKCV

Cartech P/L

VIC

5

98

Michael BRENNAN

20

11:07.458

7.760

00:34.689

15

E/LIONS

ExclusivePropertySolutio ns

VIC

6

80

Bjorn SCHULTHEISS

20

11:07.639

7.941

00:34.640

9

GKCV

Solid.

VIC

7

65

Joseph PASQUALE

20

11:08.678

8.980

00:34.890

5

GKCV

Dale Paterson Msports J&A

VIC

8

6

Mitchell BRANSON

20

11:11.428

11.730

00:34.889

7

GEEL

Ringwood kart centre

VIC

9

18

Vern KRANZ

20

11:12.755

13.057

00:34.880

7

OAK

JSKC, BUXTON OAK.

VIC

10

22

Anthony CICCONE

20

11:12.818

13.120

00:34.676

7

GKCV

Cycon Civil

VIC

11

5

Daniel RETHUS

20

11:20.819

21.121

00:35.006

7

PORT

Anderson Karting

VIC

12

57

James STEWART

20

11:23.248

23.550

00:35.159

7

GKCV

 

VIC

13

8

Samuel MORROW

20

11:32.291

32.593

00:35.012

3

GIPP

 

VIC

DNF

14

George MICHAELIDES

13

7:21.942

 

00:34.994

8

GKCV

 

VIC

DNF

86

Bradley ANDERSON

3

1:13.074

 

00:35.122

3

PORT

Harry Chaos Clothing

VIC

 

 


 

KA3 Junior 

Qualifying, Heat 1 and Heat 2

After a tough run at Round 1 #71 Dylan Hollis set the fast lap in qualifying of the 15 drivers, just edging #76 Christian Pancione by .067 of a second ahead of #93 Henry Johnstone only .084 further back.

Heat 1
It was Hollis holding on to the lead to take the win from #24 Marcus Fraser who drive well to claim 2nd from 5th and Pancione in 3rd. 

Heat 2
In Heat 2 a change at the front with #85 Angelo Mouzouris coming from the mid pack putting in a great drive to take victory 2 seconds ahead of Pancione and Round 1 winner #43 Taine Venables with Hollis shuffled down to 9th.

KA3 Junior Qualifying

1

71

Dylan HOLLIS

 

00:33.602

6

GEEL

APH Motorsport, J&A, Sonic

VIC

2

76

Christian PANCIONE

0.067

00:33.669

8

OAK

VCM Performance

VIC

3

93

Henry JOHNSTONE

0.084

00:33.686

5

OAK

01Automotive, FreeM

VIC

4

97

Benjamin BARGWANNA

0.111

00:33.713

7

GIPP

Red Rooster

VIC

5

24

Marcus FRASER

0.138

00:33.740

7

BAIR, GIPP

East Gippsland doors

VIC

6

85

Angelo MOUZOURIS

0.161

00:33.763

5

OAK

Penrite

VIC

7

43

Taine VENABLES

0.164

00:33.766

6

GKCV

MasterKarting

VIC

8

5

Jordyn SINNI

0.223

00:33.825

8

GKCV

Shamick racing J&AEBS.

VIC

9

42

Jay COUL

0.244

00:33.846

5

WARRN,

STHW

SHAMICK RACING / SNAPON

VIC

10

12

Domenic ROMEO

0.334

00:33.936

6

GKCV

  VIC

11

15

David HUEZO

0.440

00:34.042

7

OAK

dad 🙂

VIC

12

16

Thomas SMITH

0.653

00:34.255

9

GKCV, GEEL

SCT Logistics

VIC

13

39

Jack HAVERLAND

0.684

00:34.286

12

SGKC

Haverland Plumbing

SA

14

51

Nicholas MATTHEWS

0.705

00:34.307

7

GEEL

61Motorsport Toys2Treasure

VIC

15

95

Nathan WILLIAMS

1.705

00:35.307

3

GKCV

J&A Shamic Racing

VIC

 

Prefinal
In the Prefinal it was the #76 kart of Christian Pancione who took the lead of the race in the early stages with Mouzouris on his tail, Mouzouris taking the lead mid race and going on to take the win from Pancione and Hollis forming a 3 kart train with #97 Benjamin Bargwanna only 1 second back.

70
KA3 Junior filed about to take the start in the Prefinal.

71
The KA3 Junior field run close together in the early stages of their Prefinal.

72
#85 Angelo Mouzouris leads #76 Christian Pancione and #71 Dylan Hollis in the KA3 Junior Prefinal.

73
#85 Angelo Mouzouris leads #76 Christian Pancione, #71 Dylan Hollis with #97 Benjamin Bargwanna closing in, in the KA3 Junior Prefinal.

Final
Heading into turn 1 of the final there was some carnage resulting in Mouzouris and Venables being pushed right to the back of the pack. This allowed Hollis and Pancione to get out in front, with Hollis holding his nerve to go on an take the Round 2 victory by under a tenth of second with Pancione right on his bumper. Benjamin Bargwanna jumped up into 3rd spot ahead of #24 Marcus Fraser mid race but it was Fraser that got the better of the battle right on the line taking third spot by only .003 of a second.

74
The KA3 Junior field head around for the start of their final

 

75
#24 Marcus Fraser takes 3rd position in the KA3 Junior final ahead of #97 Benjamin Bargwanna.

 

76
#71 Dylan Hollis returns to form and takes out the KA3 Junior final Round 2 at Geelong after a tough Round 1 at GKCV.

KA3 Junior Final Placings

1

71

Dylan HOLLIS

20

10:54.131

 

00:34.042

12

GEEL

APH Motorsport, J&A, Sonic

VIC

2

76

Christian PANCIONE

20

10:54.226

0.095

00:33.958

11

OAK

VCM Performance

VIC

3

24

Marcus FRASER

20

10:57.768

3.637

00:34.204

12

BAIR, GIPP

East Gippsland doors

VIC

4

97

Benjamin BARGWANNA

20

10:57.781

3.650

00:34.207

12

GIPP

Red Rooster

VIC

5

95

Nathan WILLIAMS

20

11:00.311

6.180

00:34.350

11

GKCV

J&A Shamic Racing

VIC

6

42

Jay COUL

20

11:02.221

8.090

00:34.037

11

WARRN,

STHW

SHAMICK RACING / SNAPON

VIC

7

5

Jordyn SINNI

20

11:03.169

9.038

00:34.283

10

GKCV

Shamick racing J&AEBS.

VIC

8

39

Jack HAVERLAND

20

11:06.720

12.589

00:34.464

16

SGKC

Haverland Plumbing

SA

9

15

David HUEZO

20

11:06.818

12.687

00:34.448

13

OAK

dad 🙂

VIC

10

93

Henry JOHNSTONE

20

11:07.720

13.589

00:34.304

13

OAK

01Automotive, FreeM

VIC

11

16

Thomas SMITH

20

11:07.831

13.700

00:34.422

16

GKCV, GEEL

SCT Logistics

VIC

12

51

Nicholas MATTHEWS

20

11:13.314

19.183

00:34.772

9

GEEL

61Motorsport Toys2Treasure

VIC

13

85

Angelo MOUZOURIS

20

11:15.809

11.678

00:33.951

11

OAK

Penrite

VIC

14

43

Taine VENABLES

20

11:15.996

21.865

00:34.159

12

GKCV

MasterKarting

VIC

DNF

12

Domenic ROMEO

2

0:37.792

 

00:35.900

2

GKCV

 

VIC

 

 


 

KA3 Senior Light

Qualifying, Heat 1 and Heat 2

In qualifying after coming off a DNF at Round 1 of the Championship it was the #34 of Jordan Nicolaou who set the fast time of the 17 drivers in KA3 Senior Light ahead of #3 Justin Francis and #41 Michael Carless.

Heat 1 
The first two positions remained unchanged from qualifying with Nicolaou taking a 3 second win ahead of Francis and James Sera 3rd who had a good run coming from 6th.

Heat 2
Positions for the top 3 remained unchanged in heat 2.

KA3 Senior Light Qualifying

1

34

Jordan NICOLAOU

 

00:33.599

9

GKCV

J & A Tuning&Shamick

VIC

2

3

Justin FRANCIS

0.157

00:33.756

8

OAK, GKCV

Koda Capital

VIC

3

41

Michael CARLESS

0.191

00:33.790

8

OAK

  VIC

4

19

Spencer ACKERMANN

0.214

00:33.813

11

GEEL

 

VIC

5

60

Cody DONALD

0.256

00:33.855

10

E/LIONS

DPEKT RKC

VIC

6

1

James SERA

0.286

00:33.885

10

OAK, GKCV

JSKC Racing

VIC

7

73

Harrison CARR

0.358

00:33.957

9

GEEL

JDE Professional

VIC

8

46

Elijah D’CRUZ

0.363

00:33.962

7

E/LIONS

D’Cruz Con/Pulse Tuning

VIC

9

21

Benjamin MOURITZ

0.438

00:34.037

11

OAK

  VIC

10

59

Cameron MCLEAN

0.532

00:34.131

10

E/LIONS

Australian Excavations

VIC

11

17

Jake CONGDON

0.918

00:34.517

10

E/LIONS

www.TUKE.com.au

VIC

12

55

Chris BURKE

0.937

00:34.536

12

GKCV

  VIC

13

14

Clayton RICHARDS

0.957

00:34.556

11

GIPP

Steve Richards Motorsport

VIC

14

31

James DI VENERE

1.174

00:34.773

14

OAK

  VIC

15

43

Adam DAVIES

1.723

00:35.322

10

GKCV

  VIC

16

85

Andy SIMPSON

     1     VIC

DSQ

37

Jack BELL

0.424

00:34.023

13

OAK

Baron Engines-TonyKart Aus

VIC

 

Prefinal
Again in the Prefinal it was Nicolaou at the front but this time had Sera closing in right on his tail, with Sera looking to pass for the lead in the final stages along with Francis right behind him. 

 

81
#34 Jordan Nicolaou, #1 James Sera and #3 Justin Francis had a great battle in KA3 Senior Light Prefinal.

82
#19 Spencer Ackermann races with #60 Cody Donald and #41 Michael Carless for 4th, 5th and 6th in KA3 Senior Light Prefinal.

83
#34 Jordan Nicolaou takes the win ahead of #1 James Sera in KA3 Senior Light Prefinal.

 

KA3 Senior Light Final
In the final there was a huge crash heading into turn 1 that claimed Nicolaou, Sera, Francis, Donald and Careless, pushing those drives right to the back of the pack. This allowed the #85 of Andy Simpson to get out in front along with #46 Elijah D’Cruz for most of the race. Francis battling his way back through the pack after being pushed down to 8th put in a great drive to finish 3rd, while Nicolaou came through to finish 4th from 10th and Sera 7th after being as low as 12th. Simpson was happy to sit on the back of D’Cruz for most of the race but took the lead with 6 to go only for to D’Cruz to retake the lead and then for Simpson to grab it back 2 laps later. This allowed Francis who was on a charge through the field to catch them and heading onto the final straight with the use of a huge slip stream from the 2 in front Francis almost pulled off a remarkable victory, but it was Simpson who did enough to cross the line first only buy the tiniest of margins beating D’Cruz by .007 of a second who was right along side him, with Francis in a slingshot and just falling short by .096 of a second.

90
KA3 Senior Light head around to start their final.

91
#34 Jordan Nicolaou ahead of #21 Benjamin Mouritz in the KA3 Senior Final.

92
#85 Andy Simpson takes the win in the KA3 Senior Light final ahead of #46 Elijah D’Cruz.

KA3 Senior Light Final Placings

1

85

Andy SIMPSON

20

10:56.916

 

00:34.192

13

GKCV

VIC

2

46

Elijah D’CRUZ

20

10:56.923

0.007

00:34.270

13

E/LIONS

D’Cruz Con/Pulse Tuning VIC

3

3

Justin FRANCIS

20

10:57.012

0.096

00:34.019

13

OAK, GKCV

Koda Capital

VIC

4

34

Jordan NICOLAOU

20

11:01.033

4.117

00:34.158

12

GKCV

J & A Tuning&Shamick

VIC

5

73

Harrison CARR

20

11:01.543

4.627

00:34.070

14

GEEL

JDE Professional

VIC

6

21

Benjamin MOURITZ

20

11:02.365

5.449

00:34.362

18

OAK

 

VIC

7

1

James SERA

20

11:02.663

5.747

00:33.882

16

OAK, GKCV

JSKC Racing

VIC

8

17

Jake CONGDON

20

11:04.706

7.790

00:34.550

14

E/LIONS

www.TUKE.com.au

VIC

9

14

Clayton RICHARDS

20

11:08.363

11.447

00:34.582

16

GIPP

Steve Richards Motorsport

VIC

10

31

James DI VENERE

20

11:08.835

11.919

00:34.639

14

OAK

 

VIC

11

55

Chris BURKE

20

11:09.272

12.356

00:34.579

16

GKCV

 

VIC

12

19

Spencer ACKERMANN

20

11:14.725

17.809

00:34.360

14

GEEL

 

VIC

13

59

Cameron MCLEAN

20

11:15.218

18.302

00:34.590

16

E/LIONS

Australian Excavations

VIC

14

43

Adam DAVIES

20

11:30.856

33.940

00:35.539

16

GKCV

 

VIC

DNF

60

Cody DONALD

0

       

E/LIONS

DPEKT RKC

VIC

DNF

41

Michael CARLESS

0

       

OAK

 

VIC

DSQ

37

Jack BELL

0

       

OAK

Baron Engines-TonyKart Aus

VIC

 

 


 

Cadet 12

Qualifying, Heat 1 and Heat 2

A large filed of 23 drivers were competing in the Cadet 12 class at Round 2 and it was Round 1’s runner up the #26 kart of Kai Allen who set the quickest lap in qualifying almost some 2 tenths faster than #9 Tex Starr-McKoy and Round 1 winner #94 Kobi Williams.

Heat 1
Allen went on from pole to take a commanding 5 second win in Heat 1 while a whole train of drivers battled for the rest of the placings with #13 James Wharton coming from 6th to take 2nd and #47 Angus Griffin charging through from 8th to take 3rd, closely followed by Wiliams, McKoy and #68 Hugh Barter.

Heat 2 
Again in Heat 2 Allen was the pace setter going on to take victory ahead of #55 Fletcher Harris who had a great run and Wharton who were closely on his tail and within a second at the end of the finish.

 

Cadet 12 Qualifying

1

26

Kai ALLEN

 

00:36.207

PORT

A1 Engines – Shamick

VIC

2

9

Tex STARR-MCKOY

0.191

00:36.398

GKCV

Concept Cars Geelong

VIC

3

94

Kobi WILLIAMS

0.243

00:36.450

OAK

Drain fix

VIC

4

55

Fletcher HARRIS

0.329

00:36.536

ROCH,

E/LIONS

A&R Water Solutions

VIC

5

66

Will HARPER

0.353

00:36.560

GEEL

Extreme karts prokarting

VIC

6

13

James WHARTON

0.399

00:36.606

E/LIONS

Shamick Racing

VIC

7

80

Nicholas SACCO

0.408

00:36.615

E/LIONS

Shamick Racing

VIC

8

47

Angus GIFFIN

0.421

00:36.628

GOUL , E/LIONS

Lucas oil,,katurga fresh

VIC

9

68

Hugh BARTER

0.429

00:36.636

GKCV

briggs and stratton racing

VIC

10

33

Jaxon JOHNSTONE

0.457

00:36.664

WARRN,

STHW

celebration keepsakes

VIC

11

2

Joshua HOCKING

0.468

00:36.675

OAK

C.H.S Insulations

VIC

12

17

Hugo SIMPSON

0.517

00:36.724

GKCV

  VIC

13

77

Steven TSESMELIS

0.712

00:36.919

OAK

  VIC

14

83

Paige RISTEVSKI

0.814

00:37.021

GEEL

  VIC

15

43

Owen KEMP

0.833

00:37.040

GKCV

Manpak / XL Lubricants

VIC

16

6

River JACKSON

0.984

00:37.191

GEEL

  VIC

17

24

Samuel GIBSON

1.141

00:37.348

OAK

PAGEN

VIC

18

95

Joshua D’AMBROSIO

1.162

00:37.369

E/LIONS,

OAK

Zurich Australia

VIC

19

12

Zaiden BARRY

1.184

00:37.391

BALL, GEEL

AMR Kartsport & RPM indoor

VIC

20

82

Corbin BAILEY

3.938

00:40.145

GEEL

Drainfix, Platinum-pt

VIC

21

30

Jobe STEWART

 

PORT

Max Medhurst Crash / JSKC

VIC

VIC

22

56

Damon WOODS

 

OAK

Apex,JB Racing,Wilson Secu

VIC

VIC

DSQ

92

Matthew DOMASCHENZ

0.312

00:36.519

GEEL

TeamExtreme Geelong Citrus

VIC

 

Prefinal
As the Cadet 12 left to go out for their roll around laps the weather at the circuit really started to intensify with blustery winds and light rain, but this did not stop Kai Allen to continue his winning form after a good battle with #94 Kobi Williams and #13 James Wharton who claimed 2nd and 3rd.

102
The Cadet 12 field gridding up on the roll arounds for their Prefinal.

104
#26 Kai Allen and #13 James Wharton lead the Cadet 12 field around to the start of the Prefinal.

 

 

Final
In the final it would be the #55 of Fletcher Harris that came from 3 rows back that would challenge Allen to victory, with the 2 drivers getting out front and breaking away from the rest of the pack. Harris took the lead from Allen briefly only to have Allen reclaim 1st spot heading into turn 3. Allen taking the win from Harris and Kobi Williams going on to claim 3rd after a race long battle with Angus Giffin, Hugh Barter and Tex Starr-McKoy.

105
The Cadet 12 field about to start their Final race.

106
#2 Joshua Hocking races with #80 Nicholas Sacco, #82 Corbin Bailey and #30 Jobe Stewart in the Cadet 12 final.

107
#47 Angus Giffin leads #94 Kobi Williams, #68 Hugh Barter and #9 Tex Starr-Mckoy in the Cadet 12 final.

108
#26 Kai Allen in a good race with #55 Fletcher Harris with both claiming 1st and 2nd in the Cadet 12 final.

Cadet 12 Final Placings

1

26

Kai ALLEN

20

11:43.412

 

00:36.607

16

PORT

A1 Engines – Shamick

VIC

2

55

Fletcher HARRIS

20

11:43.485

0.073

00:36.616

16

ROCH,

E/LIONS

A&R Water Solutions

VIC

3

94

Kobi WILLIAMS

20

11:47.017

3.605

00:36.781

11

OAK

Drain fix

VIC

4

47

Angus GIFFIN

20

11:47.134

3.722

00:36.901

11

GOUL , E/LIONS

Lucas oil,,katurga fresh

VIC

5

68

Hugh BARTER

20

11:47.465

4.053

00:36.813

11

GKCV

briggs and stratton racing

VIC

6

9

Tex STARR-MCKOY

20

11:47.698

4.286

00:36.841

10

GKCV

Concept Cars Geelong

VIC

7

80

Nicholas SACCO

20

11:50.639

7.227

00:36.875

19

E/LIONS

Shamick Racing

VIC

8

13

James WHARTON

20

11:50.650

7.238

00:36.638

11

E/LIONS

Shamick Racing

VIC

9

30

Jobe STEWART

20

11:50.708

7.296

00:36.799

10

PORT

Max Medhurst Crash / JSKC

VIC

10

2

Joshua HOCKING

20

11:51.225

7.813

00:36.953

18

OAK

C.H.S Insulations

VIC

11

56

Damon WOODS

20

11:52.141

8.729

00:36.627

11

OAK

Apex,JB Racing,Wilson Secu

VIC

12

33

Jaxon JOHNSTONE

20

11:52.459

9.047

00:37.016

16

WARRN,

STHW

celebration keepsakes

VIC

13

82

Corbin BAILEY

20

11:52.616

9.204

00:37.064

12

GEEL

Drainfix, Platinum-pt

VIC

14

66

Will HARPER

20

11:55.007

11.595

00:37.172

9

GEEL

Extreme karts prokarting

VIC

15

17

Hugo SIMPSON

20

12:04.338

20.926

00:37.519

7

GKCV

 

VIC

16

12

Zaiden BARRY

20

12:04.407

20.995

00:37.188

10

BALL, GEEL

AMR Kartsport & RPM indoor

VIC

17

77

Steven TSESMELIS

20

12:04.452

21.040

00:37.076

11

OAK

 

VIC

18

95

Joshua D’AMBROSIO

20

12:10.269

26.857

00:37.813

9

E/LIONS,

OAK

Zurich Australia

VIC

19

6

River JACKSON

20

12:10.294

26.882

00:37.669

9

GEEL

 

VIC

20

24

Samuel GIBSON

20

12:10.421

27.009

00:37.594

6

OAK

PAGEN

VIC

21

83

Paige RISTEVSKI

20

12:10.694

27.282

00:37.611

9

GEEL

 

VIC

DNF

43

Owen KEMP

11

6:22.991

 

00:37.164

11

GKCV

Manpak / XL Lubricants

VIC

DSQ

92

Matthew DOMASCHENZ

0

       

GEEL

TeamExtreme Geelong Citrus

VIC

 

The next round of the series moves onto Round 3 at the Oakleigh Go Kart Racing Club on the 17th, 18th and 19th of June, we hope to see everyone there for another exciting round of the 2016 Victorian Kart Championship.

See the Karting Victoria (results page) or Karting Australia website CMS section for full detailed results and points table is also now available for the series from the Karting Victoria website.