Saturday Night from Junior Top Guns at Oakleigh



The 2018 Junior Top Guns race meeting was held under very wet and gloomy conditions for the second straight year over two nights on Friday the 12th and Saturday the 13th at the Oakleigh Go-Kart Racing Club.

Just under 110 drivers and their crews were competing at the first race of 2018 in Victoria and the meeting would also be the first for the new MyLaps timing system which provided the competitors and people who wanted to keep an eye the results from the meeting with lap by lap live timing via the Mylaps Speedhive mobile app, which also provides detailed statistics, lap charts, meeting points and driver comparison tools.

A huge prize pool was on offer at Oakleigh and the big prize of a brand new Arrow Go-Kart was randomly drawn and the winner went to a driver from the youngest class competing, young Cadet 9 driver Lewis Francis from Oakleigh/GKCV clubs. A big congratulations to Lewis and his family along with mechanics Brian and Justin and a huge thankyou to the sponsors of the meeting for putting up so many great prizes for the young juniors including Melbourne Kart Centre, DPE Kart Technology, Kingston Trophies, J&A Kart Tuning Centre, Shamick Racing, Kerbrider, Tony Kart Australia, Page Bros RV Jayco, The Dingley Hotel, AKD Photos, Dunlop Kartsport, Bridgestone Karting Australia.

Well done to all the drivers, race officials, Oakleigh club members and volunteers for working through the event in such trying conditions. 

All results from Saturday nights finals from Round 2 of Junior Top Guns are now up on the Mylaps Speedhive system https://speedhive.mylaps.com/Events/1488922
Click on the “Championship” button to see the combined points from Rounds 1 and 2. https://speedhive.mylaps.com/Organizations/341542/Championships
Friday nights Round 1 results from Junior Top Guns can be viewed in full at https://speedhive.mylaps.com/Events/1488867

See the race reports from the Junior Top Guns event from the Oakleigh club at 
Friday night Round 1 race report https://www.ogkrc.com.au/2018/01/the-griffiths-report-2018-junior-top-guns-round-1
Saturday night Round 2 race report https://www.ogkrc.com.au/2018/01/the-griffiths-report-2018-junior-top-guns-round-2

 

 

 

Junior Top Guns Championship Result (combined points from Round 1 and 2)

Cadet 12
1 92 Matthew DOMASCHENZ 20712
5 Brodie Thomson 19833
46 Ayrton FILIPPI 19584
69 Cody MAYNES-RUTTY 17645
56 Damon WOODS 1468

Cadet 12
C&D1 94 Cadel AMBROSE 22582
25 Marcus PISANI 21703
8 Kristian JANEV 17994
75 Jake KRASNA 13995
6P Hunter SALVATORE 1193

Cadet 91 33 Lewis FRANCIS 24062
46 Peter BOUZINELOS 20623
86 Rock HAN 18904
7 Jack PLUMB 15685
55P Charlie NASH 1402

KA3 Junior
1 26 Kai ALLEN 20622
34 Cooper WEBSTER 18533
25 Corey HERBERTSON 17494
28 Matthew HILLYER 15135
96 Samuel DOWNING 1451

KA4 Junior Heavy
1 2 Joshua HOCKING 22502
17 Lachlan WARD 18853
21 Hamish ALLAN 17774
14 Bodhi BRIGHT 17155
23P Bastian MULLAN 1393

KA4 Junior Heavy C&D1
18 Braden CLARK 18882
44 Riley JABKE 18093
12 Billy BISHOP 16714
23P Bastian MULLAN 16675
55 Stirling ANGUS 1660

KA4 Junior Light
1 81 Tex STARR-MCKOY 19862
47 Steven TSESMELIS 18733
96 Bailey COLLINS 17684
94 Kobi WILLIAMS 15865
5 Fletcher HARRIS 1515

KA4 Junior Light C&D
1 28 Zaiden BARRY 22582
16 Charlee RICHARDSON 18063
44 Jett WILSON 17074
6 Jackson LEE 16905
25 Chloe POTTER 1534

 

Junior Top Guns Round 2 Final Podium

Cadet 12 Final
1 5 Brodie THOMSON
2 92 Matthew DOMASCHENZ
3 41 Toby DVORAK
Fastest Lap: 3 Leo IANNELLA 55.222 / avg 54.37 km/h
Fastest Qualifier: 92 Matthew DOMASCHENZ 53.406 / 56.218 km/h

KA4 Junior Heavy C&D Final
1 23P Bastian MULLAN
2 44 Riley JABKE
3 55 Stirling ANGUS
Fastest Lap: 23P Bastian MULLAN 50.418 / avg 59.55 km/h
Fastest Qualifier: 44 Riley JABKE 50.645 / avg 59.283 km/h

Cadet 9 Final
1 33 Lewis FRANCIS
2 46 Peter BOUZINELOS
3 86 Rock HAN
Fastest Lap: 33 Lewis FRANCIS 54.586 / avg 55.003 km/h
Fastest Qualifier: 33 Lewis FRANCIS 54.955 / 54.634 km/h

KA4 Junior Light Final
1 81 Tex STARR-MCKOY
2 96 Bailey COLLINS
3 7 Hugo SIMPSON
Fastest Lap: 96 Bailey COLLINS 49.592 / avg 60.542 km/h
Fastest Qualifier: 5 Fletcher HARRIS 49.358 / 60.829 km/h

KA3 Junior Final
1 25 Corey HERBERTSON
2 26 Kai ALLEN
3 28 Matthew HILLYER
Fastest Lap: 26 Kai ALLEN 49.751 / avg 60.349 km/h
Fastest Qualifier: 25 Corey HERBERTSON 49.330 / 60.864 km/h

Cadet 12 C&D Final
1 25 Marcus PISANI
2 94 Cadel AMBROSE
3 8 Kristian JANEV
Fastest Lap: 25 Marcus PISANI 56.761 / avg 52.895 km/h
Fastest Qualifier: 94 Cadel AMBROSE 54.731 / avg 54.857 km/h

KA4 Junior Heavy Final
1 17 Lachlan WARD
2 21 Hamish ALLAN
3 2 Joshua HOCKING
Fastest Lap: 17 Lachlan WARD 49.883 / avg 60.189 km/h
Fastest Qualifier: 2 Joshua HOCKING 49.699 / avg 60.412 km/h

KA4 Junior Light C&D Final
1 28 Zaiden BARRY
2 25 Chloe POTTER
3 16 Charlee RICHARDSON
Fastest Lap: 28 Zaiden BARRY 49.593 / avg 60.541 km/h
Fastest Qualifier: 28 Zaiden BARRY 50.746 / avg 59.165 km/h