Supp Regs

For printer friendly version click here

Date Meeting Name Club  
January      
13 Junior Top Guns Round 1 Oakleigh

FlyerSupp Regs

Race Report

14 Junior Top Guns Round 2 Oakleigh

Supp Regs

Race Report

26/27/28 Rotax Pro Tour Round 1 Go Kart Club of Victoria

Supp RegsAddendum 1Addendum 2

29 Club Day    
       
February      
5 Country Series Round 1 Ballarat

Supp Regs

Series Flyer (PDF)

12      
18/19 Golden Power Series Round 1 Bendigo Supp Regs
26 Club Day    
       
March      
5 Val Findlay Geelong Supp Regs
11/12 Golden Power Series Round 2 Rochester

Supp RegsAddendum 1

19 Club Day    
26 Club Day (F1 Grand Prix)    
  *Clubs can only run 1 club day from either day    
       
April      
31st March to April 2 Australian Kart Championship Round 2 Geelong

Supp Regs Sporting Regulations

7/8/9 State Championship Round 1 Eastern Lions Supp Regs
16 Easter    
23 Country Series Round 2 South West Supp Regs
30 Club Day    
       
May      
6/7 Golden Power Series Round 3 Gippsland

Supp RegsAddendum

13/14 Australasian Kart Titles Goulburn Valley  
21 Country Series Round 3 Wimmera Supp Regs
28 Club Day    
       
June      
4 Open Meeting Bairnsdale  
10/11 Victorian North West Titles Mildura  
18 Gold Cup Bendigo  
25 Club Day    
       
July      
1/2 Golden Power Series Round 4 Albury-Wodonga  
7/8/9 State Championship Round 2 Oakleigh  
16 Country Series Round 4 Portland  
23      
30 Club Day    
       
August      
4/5/6 Rotax Pro Tour Round 5 Eastern Lions  
5/6 C & D Grade Titles Gippsland  
12/13 City of Melbourne Titles Go Kart Club of Victoria  
19/20 Golden Power Series Round 5 Swan Hill  
27 Club Day    
       
September      
1/2/3 Australian Kart Championships Round 5 Go Kart Club of Victoria  
10 Country Series Round 5 Hamilton  
15/16/17 Rotax Pro Tour Round 6 Albury-Wodonga  
24 Club Day    
       
October      
30th September to 1st October Junior Sprint Classic Eastern Lions  
8 Bathurst    
14/15 Country Series Round 6 Warrnambool  
22 Gold Rush Albury-Wodonga  
29 Club Day    
       
November      
4/5 Golden Power Series Round 6 Eastern Lions  
12 Junior Challenge Geelong  
18/19 Kingston Cup Oakleigh  
26 Club Day    
       
December      
1/2/3 Vic State Cup Swan Hill  
9 Karing Victoria Presentations Melbourne Taylors Lakes